24 MARCA 2024

Kolejne podium Aleksandra Zniszczoła w PŚ!

Za nami finałowy weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich. Znów błysnął Aleksander Zniszczoł, w Planicy stając po raz kolejny na podium zmagań najwyższej rangi.

Względem cyklu Raw Air trener Thomas Thurnbichler nie dokonał żadnych zmian w składzie reprezentacji Polski. Na Letalnicy szansę występu otrzymali Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. W czwartkowych treningach i kwalifikacjach najlepiej zaprezentował się ostatni z nich. Jako jedyny w stawce przekroczył rozmiar skoczni, a 241 metrów dało mu 2. miejsce, o 0,6 punktu nad najlepszym Ryoyu Kobayashim. Do piątkowego konkursu indywidualnego awansowało trzech naszych skoczków - ta sztuka nie powiodła się jedynie Maciejowi Kotowi (43. miejsce), dla którego czwartkowe loty były ostatnimi tej zimy w międzynarodowej rywalizacji.

W piątkowym konkursie indywidualnym Biało-Czerwonych zabrakło w czołowej „10”. Po raz trzeci w tym sezonie 11. miejsce zajął Kamil Stoch. Na 14. lokacie zawody ukończył Aleksander Zniszczoł, zaś Piotr Żyła sklasyfikowany był na 23. miejscu. Szansy na drugi lot w serii finałowej nie dostał Dawid Kubacki (32. miejsce). W swoim przedostatnim indywidualnym konkursie w karierze zwycięstwo odniósł reprezentant gospodarzy - Peter Prevc.

Na sobotę prognozy przewidywały pogorszenie warunków, choć organizatorzy mieli nadzieję na przeprowadzenie choć jednoseryjnego konkursu drużynowego. Ten scenariusz się urzeczywistnił - w przerwie pomiędzy rundami wiatr przybrał na sile i zdecydowano o odwołaniu finałowej serii. Reprezentacja Polski w składzie Żyła, Stoch, Kubacki i Zniszczoł zajęła 5. miejsce. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej również piąty wynik osiągnął Aleksander Zniszczoł. Górą byli Austriacy przed Słoweńcami i Norwegami.

W rywalizację o czołowe miejsca w finałowym konkursie sezonu Pucharu Świata ku pokrzepieniu serc polskich kibiców wmieszał się Aleksander Zniszczoł. Polak po pierwszej serii zajmował znakomite 2. miejsce, uznając wyższość jedynie prowadzącego Daniela Hubera. Ostatecznie 30-latek został wyprzedzony w finale jeszcze przez Domena Prevca. Zniszczoł stając na najniższym stopniu podium wyrównał swoje życiowe osiągnięcie z tej zimy z Lahti. Huber obronił pierwszą pozycję, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w cyklu Planica 7 oraz w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich. W ostatnim konkursie na Letalnicy z niezłej strony pokazali się również Piotr Żyła (5. lokata) i Kamil Stoch (16. miejsce). Na 29. pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata zdecydowanie zwyciężył Stefan Kraft, który zdobył trzecią Kryształową Kulę w karierze. Austriak może poszczycić się 2149 zdobytymi punktami. Drugie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi (1673 pkt), zaś na trzeciej lokacie uplasował się Niemiec Andreas Wellinger (1488 pkt). Aleksander Zniszczoł - najlepszy z Polaków - ukończył sezon na 19. pozycji (524 pkt). 25. był Piotr Żyła (292 pkt), 26. Kamil Stoch (256 pkt), zaś 28. Dawid Kubacki (213 pkt). Pucharowe punkty zdobywali tej zimy również 47. Paweł Wąsek (42 pkt) i 55. Maciej Kot (21 pkt).

W Planicy odbyły się również finałowy konkurs Pucharu Świata kobiet. Kryształową Kulę zapewniła sobie po raz pierwszy w karierze Nika Prevc, która w rywalizacji na skoczni HS102 zajęła 3. miejsce. Triumfowała Eva Pinkelnig. Biało-Czerwone nie startowały. Jedyną Polką z punktami PŚ tej zimy była Anna Twardosz. 22-latka zdobyła 8 "oczek", co pozwoliło jej na zajęcie 50. miejsca w klasyfikacji generalnej.