4 LISTOPADA 2022

Klinec i Kubacki zwycięzcami kwalifikacji w Wiśle

Wystartował sezon zimowy 2022/2023 w skokach narciarskich. Ponownie Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince była areną zmagań w inaugurujących sezon zawodach Pucharu Świata. W piątek na wiślańskim obiekcie rozegrane zostały kwalifikacje do sobotniego konkursu, w których zwyciężyli Słowenka Ema Klinec i Polak Dawid Kubacki.

49 zawodniczek oraz 70 zawodników stanęło na starcie piątkowych kwalifikacji do sobotniego konkursu Pucharu Świata.Wśród kobiet triumfowała Ema Klinec ze Słowenii, która uzyskała 128,5 metra. 1,1 punktu za nią uplasowała się Norweżka Silje Opseth, która skoczyła 129,5 metra. Trzecie miejsce zajęła Słowenka Nika Kriznar, która wylądowała na 127 metrze.  

– Moje skoki były dobre, zwłaszcza ten z pierwszego treningu. Ten z kwalifikacji tez był całkiem w porządku, więc jestem usatysfakcjonowana. Pomysł połączenia skoków na igelicie z torami lodowymi nie jest dla nas niczym nowym, być może widzą to tak tylko kibice. Według mnie ten pomysł jest dobry. Podczas weekendu chcę pokazać swoje najlepsze skoki i cieszyć się zawodami, ponieważ jutro przyjadą tutaj przyjaciele i rodzina ze Słowenii – podkreśliła triumfatorka kwalifikacji. 

Awans do sobotniego konkursu wywalczyły dwie reprezentantki Polski. Nicole Konderla po skoku na odległość 109 metrów uplasowała się na 29.pozycji. Pięć lokat za nią znalazła się Kinga Rajda, która uzyskała 101,5 metra. Sara Tajner skoczyła 69 metrów i swoim debiucie w Pucharze Świata zajęła 49. miejsce. 

– Moje skoki były stabilne, ale nie były najlepsze, bo potrzebuję się trochę rozkręcić. To już nie jest walka o to, czy się zakwalifikuje, spokojnie to zrobiłam. Muszę dodać trochę pewności siebie w locie i będę skakać dalej – przyznała Nicole Konderla.

W kwalifikacjach mężczyzn najlepszy okazał się Dawid Kubacki, który wylądował na 133 metrze. – To był dla mnie dobry dzień, oddałem fajne skoki. Wszystkie trzy były dobre, ten kwalifikacyjny był najlepszy. Pomogło mi to zbudować pewność siebie i pokazało mi, że to, co wypracowałem latem działa, kiedy na skoczni jest czołówka Pucharu Świata. Myślę, że lepszego startu sezonu nie mogłem sobie wymarzyć – podkreślił Kubacki. 

Drugie miejsce wywalczył Norweg Halvor Egner Granerud (128 m), który do Kubackiego stracił 1,2 punktu. Trzeci wynik eliminacji uzyskał Piotr Żyła, który skoczył 131 metrów. – Wszystkie moje skoki były na dobrym poziomie. Ten w kwalifikacjach był według mnie najlepszy, tylko telemark był katastrofą – ocenił Piotr Żyła. 

Łącznie dziewięciu z 13. reprezentantów Polski awansowało do sobotniego konkursu Puchar Świata w Wiśle. W czołowej „10” kwalifikacji uplasował się również dziewiąty Kamil Stoch (127 m). – Na górze uświadomiłem sobie, że to mój dwudziesty sezon, ale denerwuję się, jakby był pierwszy. Z jednej strony to pokazuje, że mi zależy, ale poniekąd mam świadomość, że to nic nie zmienia, początek trzeba przejść z dużym dystansem i na spokojnie. Chciałbym skakać jak Dawid. Cieszę się, że w grupie jest ktoś, kto prezentuje taki poziom – przyznał po kwalifikacjach Kamil Stoch. 

Trzy lokaty za Stochem sklasyfikowany został Paweł Wąsek, który osiągnął 126,5 metra. Dobry występ zanotował również 18. w kwalifikacjach Jan Habdas (127,5 m). W czołowej „10” uplasowali się: 34. Stefan Hula (122,5 m) oraz 36. Aleksander Zniszczoł (122 m). 41.rezultat eliminacji uzyskał Jakub Wolny (119 m), a 47. był Tomasz Pilch (120). 

Poza konkursową „50” uplasowali się: 52. Kacper Juroszek (116,5 m), 53. Klemens Murańka (117,5 m), 54. Maciej Kot (113,5 m) i 59. Andrzej Stękała (106,5 m). 

Z występu swoich podopiecznych zadowolony był szkoleniowiec naszej reprezentacji Thomas Thurnbichler. - Nasi zawodnicy oddali dobre skoki, ale wciąż są rzeczy, które mogą zrobić lepiej. Mimo wszytsko jestem zadowolony z kwalifikacji - przyznał trener Thurnbichler. - Wiem, że część zawodników nie skoczyła tak dobrze jak w treningach, ale są młodzi i mogli popełnić błędy z powodu ciążącej na nich presji - dodał trener Biało-Czerwonych.

W sobotę na wiślańskim obiekcie rozegrany zostanie pierwszy w sezonie konkurs indywidualny. Zawody kobiet zaplanowano na godzinę 12:00, a konkurs mężczyzn rozpocznie się o godzinie 16:00. 

Źródło: Biuro Prasowe Pucharu Świata Wisła 2022