21 CZERWCA 2021

Aleksandra Pustołka wyróżniona przez PKOl

Fot. PKOl

18 czerwca 2021 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się rozdanie nagród w odbywającym się od 2001 roku konkursie "Trenerka Roku". Nagrody te przyznała Komisja Sportu Kobiet działająca przy PKOl. Laureatką tegorocznej edycji została Daria Abramowicz za osiągniecia w pracy z tenisistką Igą Świątek. Wyróżnienie za całokształt pracy z zawodniczkami otrzymała także Aleksandra Pustołka - trenerka narciarstwa biegowego. 

Za całokształt pracy z zawodniczkami wyróżniono dwie trenerki. Pierwsze z nich otrzymała pośmiertnie Eleonora Sikora – początkowo zawodnicza w seniorskiej reprezentacji Polski, później ceniona trenerka, działaczka w komisji piłkarstwa kobiecego i starsza wykładowczyni uczelni w Gorzowie. Pani Eleonora jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła kurs trenerski UEFA. Przyczyniła się do wychowania wielu reprezentantek Polski, w tym Pauliny Dudek (piłkarka PSG – liga francuska, reprezentantka Polski seniorek). Drugie wyróżnienie otrzymała trenerka narciarstwa biegowego – Aleksandra Pustołka związana obecnie ze Śląską Federacją Sportu w Katowicach. Przez ponad 36 lat pracy trenerskiej jej wychowankowie – w tym głównie dziewczęta, kobiety, młodziczki, juniorki i seniorki zdobyły ponad 150 medali na zawodach krajowych. Jej wychowanki godnie reprezentowały Polskę na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w biegach narciarskich w latach 2003-2018.

Podczas piątkowej uroczystości w Polskim Komitecie Olimpijskim wyróżniona została również profesor Teresa Socha, która od wielu lat jest Członkiem Zarządu w Polskim Związku Narciarskim. Kapituła PKOl przyznała profesor Sosze Złoty Medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Teresa Socha otrzymała także od Prezesa Andrzeja Kraśnickiego okolicznościowy medal z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej informacji o tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na stronie PKOl.

Źródło: Anna Karczewska / PZN za PKOl