14 MARCA 2024

Natasza Kamińska z podwójnym zwycięstwem w finale Młodzieżowego Pucharu Polski na Kasprowym Wierchu

Finałowa, piąta edycja Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz w sezonie 2023/2024 zagościła na Kasprowym Wierchu (12-13 marca). Tym razem alpejczycy walczyli nie tylko o punkty do klasyfikacji generalnej, ale także o medale mistrzostw Polski Młodzików. Bezkonkurencyjna w ciągu dwóch dni była Natasza Kamińska, która zwyciężyła w slalomie i slalomie gigancie. Najlepszym klubem ponownie okazał się KS SportUp, którego reprezentanci wywalczyli łącznie pięć medali. W klasyfikacji generalnej całego cyklu MPP pierwsze miejsca zajęli Natasza Kamińska, Kosma Szafrański, Gabriela Gaczorek i Maksymilian Sowa.

Ostatnie zawody Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz na Kasprowym Wierchu okazały się pełną emocji, ale także wyzwań kulminacją sezonu. Zmienna pogoda i wymagające warunki nie pomagały organizatorom i zawodnikom, ale dzięki udanej współpracy udało się rozegrać prawie wszystkie konkurencje.

W pierwszym dniu zmagań (wtorek) młodzi narciarze rywalizowali w dolnej części trasy Gąsienicowej w slalomie. Wśród Młodziczek równych sobie nie miała Natasza Kamińska (KS SportUp), która wygrała z przewagą 1,79 sekundy nad drugą Julią Gałuszką (KS Beskidy). Zacięta walka zawiązała się u Młodzików, u których Stanisław Ćwikła (UKS MitanSKI Zakopane) o 0,20 sekundy wyprzedził Wojciecha Przybyłę (PILCH SKI ACADEMY) i został mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej.

Najlepszą Juniorką Młodszą okazała się Katarzyna Koźbiał (KS LIVE), która była najszybsza w obu przejazdach. Do przetasowań na czele doszło wśród Juniorów Młodszych. Tam zawodnicy klubu KN Gondola Krynica wymienili się miejscami po finałowym przejeździe i Jan Dubelski o jedną setną sekundy wyprzedził Maksymiliana Sowę.

3. Jan Miłosz

Pełne wyniki slalomu można znaleźć TUTAJ, a galerię zdjęć z pierwszego dnia TUTAJ.

Drugiego dnia zmagań na Kasprowym Wierchu zaplanowano slalom gigant. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i mimo dobrych warunków śniegowych, mgła i słaba widoczność pozwoliły na rozegranie zawodów tylko dla Młodzików. Jury po konsultacjach z trenerami zadecydowało, że ze względów bezpieczeństwa slalom gigant dla Juniorów Młodszych został odwołany.

Młodziczki i Młodzicy rywalizowali w jednym przejeździe slalomu giganta, a drugie zwycięstwo z rzędu odniosła Natasza Kamińska, która drugą Victorię Procenko (PILCH SKI ACADEMY) pokonała o 2,88 sekundy. Najlepszy czas zawodów zanotował Wojciech Przybyła, wyprzedzając o 0,84 sekundy Jakuba Muniaka (KS SportUp).

Młodzik

Pełne wyniki slalomu giganta można znaleźć TUTAJ, a galerię zdjęć z drugiego dnia TUTAJ.

Najwięcej medali (pięć) podczas zmagań na „Świętej Górze” zdobyli zawodnicy z klubu KS SportUp, którzy drugi rok z rzędu wygrali w klasyfikacji generalnej wyprzedzając KN Gondola Krynica i KS Beskidy.

Po ostatnich zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski poznaliśmy także poszczególnych zwycięzców w klasyfikacji generalnej. Najlepsi wśród Młodzików okazali się Natasza Kamińskiej (KS SportUp) i Kosma Szafrański (UKS Alfa Wilkowice), a wśród Juniorów Młodszych Gabriela Gaczorek (KS SPortUp) i Maksymilian Sowa (KN Gondola Krynica). Pełną klasyfikację generalną za sezon 2023/2024 będzie można znaleźć TUTAJ.

Zmagania na Kasprowym Wierchu były także wyjątkowe dla zawodników z rocznika 2008, którzy oddali swój ostatni przejazd podczas krajowego pucharu. Dziękujemy Wam za te cztery lata wspaniałej walki na trasach MPP i trzymamy kciuki za dalszą karierę narciarską. Do zobaczenia tym razem na zawodach FIS PolSKI Mistrz.

Dziękujemy sponsorom, ekipie technicznej, klubom, zawodnik, rodzicom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnego udanego sezonu zawodów programu Polski Mistrz. Wasze zaangażowanie i wsparcie są nieocenione dla rozwoju narciarstwa alpejskiego w Polsce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już nie możemy się doczekać kolejnego sezonu pełnego narciarskich emocji!

Zapraszamy do śledzenia i obserwowania na bieżąco naszych mediów społecznościowych PolSKI Mistrz, gdzie można znaleźć aktualne informacje dotyczące narciarstwa alpejskiego oraz materiały filmowe z zawodów w Polsce. Link do Instagrama TUTAJ, a do YouTube TUTAJ.

Źródło: Tytus Olszewski