11 STYCZNIA 2022

Zięba i Pyjas z mistrzowskimi tytułami w slalomie gigancie

Slalom gigant rozpoczął trzydniowe zmagania w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim. Ponownie areną zmagań w krajowym czempionacie był ośrodek PKL Palenica. Wielki sukces w Szczawnicy odniosła Hanna Zięba z klubu KS Tatra Ski Academy, która w swoich pierwszych seniorskich mistrzostwach nie dała rywalkom żadnych szans, zdobyła debiutancki w karierze medal i została mistrzynią Polski w slalomie gigancie. Tytuł mistrzowski w rywalizacji mężczyzn obronił Paweł Pyjas z klubu KS AZS AWF Katowice. 

11 stycznia 2022 roku na trasie Palenica 1 w Szczawnicy rozpoczęły się alpejskie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Na starcie zawodów stanęło blisko 70 narciarzy. W zmaganiach zabrakło Maryny Gąsienicy-Daniel, Magdaleny Łuczak i Michała Jasiczka, którzy obecnie przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

17-letnia Hanna Zięba została mistrzynią Polski w slalomie gigancie i tym samym zdobyła swój pierwszy w karierze medal. Reprezentantka klubu KS Tatra Ski Academy uzyskała drugi czas pierwszego przejazdu, a lepszy wynik od niej zanotowała tylko Zuzanna Czapska, która ostatecznie nie ukończyła drugiego przejazdu. – Jechało mi się naprawdę bardzo dobrze. Podczas ostatnich treningów stok Palenica miał zawsze sposób na to, aby mnie pokonać, ale dzisiaj to ja wyszłam z tego pojedynku zwycięsko. Pojechałam na pełnej bombie i nie nastawiałam się na nic. Nie miałam w głowie żadnych ustalonych planów, po prostu myślałam, że będzie co ma być. Bardzo się cieszę, że wyszło właśnie tak. Ciężko pracowałam na ten sukces. Do tych zawodów podeszłam jednak bez żadnej presji i jestem bardzo zadowolona z wygranej – mówiła tuż po zawodach mistrzyni Polski. - Organizacja zawodów bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ nie pamiętam sytuacji, w której był komentator na mecie, dlatego czuję się mile zaskoczona – dodała z uśmiechem. - Widzę, że poziom zawodów jest coraz lepszy. Warunki na stoku były dobre, a trasa była bardzo dobrze przygotowana – podsumowała Hanna Zięba.

Srebrny medal wywalczyła Daria Krajewska z klubu AZS Zakopane, a na najniższym stopniu podium stanęła Maja Chyla z KS YETI.

Złotym medalistą w slalomie gigancie został Paweł Pyjas z klubu KS AZS AWF Katowice, który obronił mistrzowski tytuł w tej konkurencji. 23-latek na podium wskoczył z dość odległej pozycji, gdyż uzyskał ósmy czas pierwszej rundy. – Pierwszy przejazd był dla mnie dość ciężki. Pojechałem go dobrze, ale nie najlepiej jak potrafiłem. Wiedziałem, że przede mną było wielu rywali, dlatego stwierdziłem, że nie mam nic do stracenia w drugim przejeździe i dałem z siebie wszystko. Pojechałem najlepiej jak tylko mogłem – stwierdził mistrz Polski. – Na trasie było kilka takich miejsc, w których byłem bliski wypadnięcia, ale wszystko ułożyło się tak, że dojechałem do mety z dobrym czasem i czekałem, co zrobią rywale – dodał. – Po raz czwarty mam okazję rywalizować w Mistrzostwach Polski w Szczawnicy i zdecydowanie były to najlepsze warunki, w jakich dotąd przyszło nam się ścigać. Pogoda była dobra, a śnieg rewelacyjny. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, nie było komplikacji ani przeciągnięć, więc wszystko oceniam na plus – podsumował Paweł Pyjas. 

W slalomie gigancie mężczyzn wicemistrzem Polski został Piotr Habdas z AZS AWF Katowice, a brązowy medal zdobył jego kolega z klubu Michał Michalik.

12 stycznia alpejczycy będą walczyć o medale w slalomie. Start pierwszego przejazdu zaplanowano na godzinę 09:00. W środę jako pierwsi ruszą na trasę mężczyźni. Tytułu mistrzowskiego w slalomie bronić będzie Michał Michalik z KS AZS AWF Katowice. Wsród kobiet przed rokiem złoto wywalczyła Patrycja Florek z klubu KS Narciarnia, której w środę zabraknie jednak na starcie.

Program zawodów:

  • 09:00 - 1 przejazd SL mężczyzn
  • 09:45 - 1 przejazd SL kobiet
  • 11:15 - 2 przejazd SL mężczyzn
  • 11:45 - 2 przejazd SL kobiet

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski:

Źródło: Barbara Daros + Anna Karczewska / PZN