12 STYCZNIA 2022

Czapska i Pyjas z mistrzowskimi tytułami w slalomie

Fot. PolSKI Mistrz

Drugiego dnia Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim zawodniczki oraz zawodnicy walczyli o medale krajowego czempionatu w slalomie. W ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy tytuły mistrzowskie zdobyli: Zuzanna Czapska z klubu WKN Warszawa oraz Paweł Pyjas z KS AZS AWF Katowice.

Tego dnia pogoda sprzyjała uczestnikom Mistrzostw Polski w Szczawnicy. Ustawienie trasy slalomu było dość wymagające, przez co oba przejazdy ukończyło 13 zawodniczek i 19 zawodników.

Złoty medal wywalczyła Zuzanna Czapska, która pierwszego dnia mistrzostw nie ukończyła drugiego przejazdu. – Moje emocje trochę się uspokoiły po tych pierwszych zawodach, dlatego do slalomu podeszłam z „chłodniejszą głową”. Pierwszy przejazd pojechałam dosyć asekuracyjnie. Było bardzo fajne ustawienie i można było sporo nadrobić, dzięki czemu miałam dobrą pozycję do ataku – mówiła tuż po zawodach mistrzyni Polski. - W drugiej rundzie ustawienie przejazdu również był fajne, dlatego mogłam pędzić w dół i cisnąć na nartę. Starałam się dać z siebie jak najwięcej i to się opłaciło, bo udało się wygrać i jestem z tego bardzo zadowolona – dodała. - Warunki były super. Trasa była świetnie przygotowana, dzięki czemu każdy miał niemalże równe szanse i za to bardzo dziękuję – oceniła warunki zawodniczka WKN Warszawa. - Organizacja również była super. Wszystko poszło bardzo sprawnie z czego się cieszę – podsumowała Zuzanna Czapska.

Srebrny medal wywalczyła Aniela Sawicka z klubu MMS Dendyski, z na najniższym stopniu podium stanęła Maja Chyla, zawodniczka KS YETI.

Mistrzem Polski w slalomie został Paweł Pyjas, który triumfował drugi dzień z rzędu. - Czuję się bardzo dobrze. Jestem szczęśliwy i spełniony. Jest mi jedynie szkoda, że Piotrek Habdas nie dojechał, bo to on prowadził i jestem ciekaw jak wyglądałyby końcowe wyniki z jego przejazdem – powiedział zawodnik KS AZS AWF Katowice. – Mistrzostwa w Szczawnicy są dla nas także zawodami, w których możemy uzyskać kwalifikacje na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Przede wszystkim muszę za to podziękować Marynie Gąsienicy-Daniel, bo zrobiła świetną robotę i dzięki niej mieliśmy jedno miejsce więcej, które to ja mogłem sobie wywalczyć. Trudno jest mi opisać to słowami, co czuję i jak bardzo się cieszę – dodał. Na pytanie o warunki na trasie, 23-latek odpowiada: – Muszę przyznać, że na slalomie warunki były lepsze od tych na gigancie. Śnieg był twardy i trzymający się, dlatego można było pokazać więcej.

Wicemistrzem Polski został Michał Michalik z AZS AWF Katowice, a brązowy krążek zdobył Bartłomiej Sanetra z MKS Skrzyczne Szczyrk.

Ostatniego dnia Mistrzostw Polski w Szczawnicy narciarze alpejscy będą walczyli o medale w slalomie równoległym. Zawody w PSL rozegrane zostaną na Szafranówce. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 09:00.

Źródło: Barbara Daros / PZN