27 PAŹDZIERNIKA 2020

Zmarł Ryszard Witke

W środę, 27 października 2020 roku w Karpaczu w wieku 81 lat zmarł Ryszard Witke - były skoczek narciarski oraz trener skoczków i kombinatorów norweskich.

Ryszard Witke urodził się 9 listopada 1939 roku w Sanoku i z narciarstwem związany był od najmłodszych lat. Przygodę ze sportem rozpoczął razem z bracmi, a jego pierwszym klubem był Sport Budowlani Karpacz. Na swoim koncie zapisał sześć medali Mistrzostw Polski w skokach narciarskich: złoty, srebrny i cztery brązowe. Ten najcenniejszy krążek wywalczył w 1963 roku. Przez kilka lat był reprezentantem Kadry Narodowej PZN.

Ryszard Witke dwukrotnie uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku (1964) oraz w Grenoble (1968). W 1966 roku wystartował w Mistrzostwa Świata w Oslo, podczas których wywalczył siódme miejsce w konkursie skoków na obiekcie K-85. Dziewięciokrotnie brał udział w Turnieju Czterech Skoczni, a najlepszy wynik osiagnął w 1968 roku, zajmując 10. miejsce w klasyfikacji końcowej turnieju. Na Zimowej Uniwersjadzie w 1964 roku w Szpindlerowym Młynie uplasował się tuż za podium w konkursie skoków.

Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem skoczków i kombinatorów norweskich w Śnieżce Karpacz.

Źródło: Anna Karczewska / PZN