23 WRZEŚNIA 2019

Uroczyste wręczenie odznaczeń na gali 100-lecia PZN

Fot. Tomasz Markowski
W sobotę, 21 września 2019 roku w Małej Tauron Arenie w Krakowie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Podczas tego wieczoru wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe, złote medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odznaki Członka Honorowego PZN. W obchodach 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego wziął udział Prezydent Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom oraz osobom zasłużonym dla polskiego narciarstwa.
 
Na początku gali z okazji 100-lecia PZN uroczyście wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, który w 100-letniej historii Polskiego Związku Narciarskiego wielokrotnie, dzięki wspaniały sukcesom biało-czerwonych, grany był podczas ceremonii medalowych na najważniejszych sportowych wydarzeniach takich jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. Następnie dzięki filmowi "Medaliści olimpijscy PZN" powróciliśmy do przeszłości i raz jeszcze przeżyliśmy piękne chwile, oglądając wielkie sukcesy reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Po chwili wspomnień i wzruszeń wyróżnione zostały osoby, które w szczególny sposób zapisały się w historii PZN oraz przyczyniły się do upowszechniania zimowych dyscyplin.
 
 
Jako pierwsza przeprowadzona została ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia przyjęli najlepsi polscy skoczkowie, członkowie sztabu szkoleniowego oraz osoby zasłużone na rzecz rozwoju sportów zimowych.
 
Podczas uroczystej gali 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego odznaczeni zostali:
 
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe
oraz działalność na rzecz rozwoju sportów zimowych


KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie    

  • Bronisław Czech
  • Helena Marusarzówna
 
za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu

     
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

  • Andrzej Bachleda-Curuś
  • Zbigniew Banet
  • Wojciech Fortuna
  • Marek Siderek
  • Jan Szturc