20 CZERWCA 2023

4. Skoki Narciarskie Amatorów Ruczynowie. Rekordy skoczni, VAR i kolejne zwycięstwo Dawida Kaszuby

W sobotę (16 czerwca) odbyła się 4. edycja Skoków Amatorów w Ruczynowie o Puchar InSJders. Po raz kolejny najlepszy okazał się Dawid Kaszuba, na kolejnych miejscach zameldowali się: Wiktor Pękala i Paweł Toborek. Zawody przeprowadzono na podwórkowej skoczni K7/HS8, wybudowanej przez Mateusza Seremaka.

Zawody odbyły się w odświeżonej formule: najpierw uczestnicy rywalizowali w trzech seriach konkursowych, w których sumowano ich odległości. Następnie, w fazie play-off, ośmiu najlepszych połączono w cztery pary KO (lider fazy zasadniczej skakał z ósmym skoczkiem, wicelider z siódmym itd.). Skoczek, który uzyskał dłuższą odległość, awansował dalej.

Po fazie zasadniczej najlepszy okazał się zwycięzca zawodów z 2020 i 2022 r. Dawid Kaszuba (8 m, 7,75 m, 8 m), który tego dnia ustanowił nowy rekord skoczni wynoszący 8 m. Na drugim miejscu sklasyfikowano ex aequo Jonatana Hrynkę (7,5 m, 7,25 m i 7,75 m) oraz Wiktora Pękalę (7,5 m, 7,5 m i 7,5 m). Awans do fazy play off zaliczyli również: Paweł Toborek, Arkadiusz Jojko (7,25 m, 7,25 m i 7,5 m), Dominik Machaj (7 m, 6,75 m i 7,25 m), Jakub Radziszewski (7,25 m, 7,25 m z podpórką oraz 7,25 m) i Wiktor Węgrzynkiewicz (7,5 m z upadkiem, 7,5 m i 7,5 m).

W klasyfikacji pań najlepsza okazała się Joanna Szwab, która w jednej z prób uzyskała 6,25 m, poprawiając kobiecy rekord skoczni należący wcześniej do Pauliny Chmielewskiej. Suma punktowa Szwab nie pozwoliła jej jednak na awans do finału i rywalizacji w systemie KO.

Wprowadzona do regulaminu w tym roku faza play-off okazała się ogromnym sukcesem, ponieważ przysporzyła ogromnych emocji. Choć awans do kolejnych faz zapewniali sobie faworyci z miejsc 1-4 w rundzie zasadniczej, tak w jednej z par o mały włos doszło do ogromnej niespodzianki. W pojedynku Kaszuby (1. miejsce po fazie zasadniczej) z Wiktorem Węgrzynkiewiczem (8. miejsce) obaj skoczkowie wyrównali rekord skoczni, a ostatecznym triumfie tego pierwszego zadecydowało wyższe rozstawienie po trzech skokach. W półfinałach Kaszuba pokonał Toborka, a Wiktor Pękala wygrał z Jonatanem Hrynką. W drugiej z wymienionych par półfinałowych ostateczny wynik ustalono dopiero po bardzo emocjonującej wideoweryfikacji skoku. W wielkim finale po zwycięstwo w Ruczynowie skoczył Dawid Kaszuba, z kolei w pojedynku o trzecie miejsce triumfował Paweł Toborek.

W klasyfikacji juniorów najlepszy okazał się Piotr Zieliński, a na kolejnych miejscach zameldowali się: Maciej Talma i Wojciech Rutkowski. Dodatkową kategorię zawodników na nartach zjazdowych wygrał Paweł Toborek, drugie miejsce zajął Arkadiusz Jojko, a trzeci był Dominik Machaj.

- To była największa z dotychczasowych edycji konkursów Skoków Amatorów o Puchar InSJders, w której wzięło udział 61 zawodników i 300 kibiców. Na “podwórkowej”, ale jakże pięknej skoczni w Ruczynowie, pojawili się prawdziwi pasjonaci tej dyscypliny, którzy by oddać swój skok pokonali setki, a nawet tysiące kilometrów. Warto wspomnieć, że mieliśmy dziś zawodniczkę, która specjalnie na te zawody, przyjechała z austriackiego Innsbrucka. To było fantastyczne święto skoków narciarskich. Zapraszamy na kolejną edycję już w przyszłym roku! - powiedział Mateusz Seremak, organizator zawodów i budowniczy skoczni.

Źródło: Informacja prasowa organizatora zawodów

Pliki do pobrania