11 MAJA 2022

Składy Kadr Narodowych w snowboardzie na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w snowboardzie na sezon 2022/2023. Powołane zostały dwie wspólne grupy szkoleniowe kobiet i mężczyzn: Kadra Narodowa A i Młodzieżowa.

Kadra Narodowa A Mix będzie liczyła siedmioro zawodników. Na stanowisku trenera głównego grupy seniorskiej pozostał Oskar Bom. W sztabie szkoleniowym pojawiły się natomiast nowe twarze. Asystentem Boma został Izidor Šušteršič ze Słowenii, a serwismenem od tego roku będzie jego rodak Tadej Trdina. Do grupy dołączył również fizjoterapeuta Przemysław Buczyński, który w minionych sezonach współpracował z Maryną Gąsienicą-Daniel.

Kadra Narodowa Młodzieżowa będzie liczyła 13 reprezentantów Polski. Kolejny sezon trenerem głównym tej grupy będzie Paweł Dawidek. 

– Od tego sezonu zmienia się sztab szkoleniowy naszej grupy. Dołączają do nas asystent i serwismen ze Słowenii. Chciałbym, żeby serwismen odciążył mnie i kompleksowo zajął się przygotowaniem desek. Asystent pomoże w analizowali techniki i doborze optymalnych ustawień dla zawodników, a także spojrzy innym okiem na naszą grupę. Czasem, będąc w swojej drużynie, zamykamy się na konkretne rozwiązania, dlatego mam nadzieję, że nowy asystent wniesie trochę świeżości – przyznał Oskar Bom. – Izidor jest byłym zawodnikiem Pucharu Świata i od lat był trenerem w słoweńskiej kadrze. Dołącza do nas, bo mam do niego zaufanie, a prywatnie mamy ze sobą bardzo dobry kontakt – dodał. – Szukaliśmy również serwismena do naszej grupy. Tadeja osobiście nie znam, natomiast wydaje się być konkretnym człowiekiem i zna się na swojej pracy. Serwismen jest z polecenia Izidora – wyjaśnił Bom. 

– Zawodnicy są kontynuacją grupy szkoleniowej z poprzedniego sezonu, brakuje jedynie Weroniki Bieli-Nowaczyk, która zakończyła karierę. We wszystkich widzę duży potencjał, dlatego znaleźli się w pierwszej grupie. Początkowo chciałem do drużyny powołać również Weronikę Dawidek, która zasłużyła na to, żeby być w pierwszym zespole. Razem z Pawłem Dawidkiem ustaliliśmy, że Weronika jest młodą zawodniczką i będzie to dla niej trochę za wcześnie, żeby realizowała pełny program grupy seniorskiej – poinformował główny szkoleniowiec naszych snowboardzistów. – Zawodnicy mieli miesiąc wolnego po sezonie. Przygotowania zaczęliśmy od testów sprzętu na lodowcu Kaunertal. Po majówce ruszyliśmy z okresem przygotowawczym, zaczynając od testów wydolnościowych na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Natomiast naszymi planami się najbliższy okres jest jedno dłuższe zgrupowanie w każdym miesiącu, kosztem krótszych konsultacji szkoleniowych. Chcemy wprowadzić taką zmianę w naszych przygotowaniach – podsumował Oskar Bom. 


Kadra Narodowa A Mix

Zawodniczki:

 1. Aleksandra Król – KS F2 Dawidek Team.pl
 2. Aleksandra Michalik – AZS Zakopane
 3. Maria Chyc – AZS Zakopane
 4. Olimpia Kwiatkowska – AZS Zakopane

Zawodnicy:

 1. Oskar Kwiatkowski – AZS Zakopane
 2. Michał Nowaczyk – AZS Zakopane
 3. Mikołaj Rutkowski – AZS Zakopane 

Sztab szkoleniowy:

 1. Oskar Bom – trener główny
 2. Izidor Šušteršič – asystent trenera głównego
 3. Tadej Trdina – serwismen 
 4. Przemysław Buczyński – fizjoterapeuta
 5. Grzegorz Salwierak – trener przygotowania motorycznego 


Kadra Narodowa Młodzieżowa

Zawodniczki:

 1. Weronika Dawidek – KS F2 Dawidek Team.pl
 2. Olga Kaciczak – AZS Zakopane
 3. Klaudia Michura – AZS Zakopane
 4. Natasza Piwowarczyk – KS F2 Dawidek Team.pl
 5. Karolina Półtorak – KS F2 Dawidek Team.pl
 6. Natalia Stokłosa – KS F2 Dawidek Team.pl
 7. Sonia Zapała – KS F2 Dawidek Team.pl
 8. Małgorzata Gradzik – KS F2 Dawidek Team.pl*

*zawodniczka zostanie dołączona do grupy po decyzji sztabu szkoleniowego i lekarzy 

Zawodnicy:

 1. Bartłomiej Kaciczak – AZS Zakopane
 2. Anatol Kulpiński – KS F2 Dawidek Team.pl
 3. Patryk Majerczyk – KS F2 Dawidek Team.pl
 4. Maciej Mikołajczyk – KS F2 Dawidek Team.pl
 5. Michał Wilk – KS F2 Dawidek Team.pl

Sztab szkoleniowy:

 1. Paweł Dawidek – trener główny
 2. Marcin Sitarz – trener współpracujący
 3. Michał Sitarz – trener współpracujący 

Źródło: Anna Karczewska / PZN