17 GRUDNIA 2022

Koleje dobre występy polskich snowboardzistów

Aleksandra Król, Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk przeszli przez kwalifikacje zawodów Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym w Cortina d’Ampezzo i rywalizowali w fazie play-off. Weronika Dawidek i Maria Chyc stanęły na podium Pucharu Europy w niemieckim Hochfuegen.

Aleksandra Król miała czwarty czas w kwalifikacjach, a w 1/8 finału pewnie wygrała z Japonką Tomoką Takeuchi - wicemistrzynią olimpijską z Soczi z 2014. W ćwierćfinale Polka spotkała się z Glorią Kotnik, którą pokonała dwa dni wcześniej w półfinale zawodów pucharowych w Carezzy. Tym razem lepsza była brązowa medalistka igrzysk w Pekinie. Walka była bardzo wyrównana, ale pięć bramek przed metą Polka wywróciła się i Słowenka nie miała najmniejszych problemów z odniesieniem zwycięstwa.

Los Król podzielił w ćwierćfinale Oskar Kwiatkowski. Polak, tak jak przed dwoma dniami w Carezzy, był w kwalifikacjach drugi. W 1/8 finału trafił na kolegę z reprezentacji Michała Nowaczyka, który wszedł do fazy pucharowej z 15. miejsca. W tym bratobójczym pojedynku lepszy o 0,42 sekundy był Kwiatkowski. W ćwierćfinale Polak, podobnie jak Król, trafił na zawodnika ze Słowenii. I podobnie jak ona nie ukończył biegu. Kwiatkowski był na prowadzeniu w walce z Żanem Koširem, ale w środkowej części trasy stracił równowagę i wywrócił się.

Zawody w Cortina d’Ampezzo wygrała Gloria Kotnik, która została liderką klasyfikacji giganta. Druga wciąż jest Król. Wśród mężczyzn triumfował Włoch Roland Fischnaller. Na czele klasyfikacji giganta pozostał Andreas Prommegger z Austrii.

Dwa miejsca na podium w Pucharze Europy

W sobotę odbyły się także zawody Pucharu Europy w slalomie gigancie równoległym. Znakomicie w niemieckim Hochfuegen spisały się Polki. Dwie z nich znalazły się na podium. Drugie miejsce zajęła Weronika Dawidek, która w finale musiała uznać wyższość Jasmie Coratti – tegorocznej podwójnej mistrzyni Włoch. W biegu o trzecie miejsce Maria Chyc pokonał Japonkę Yunę Taniguchi. W rywalizacji mężczyzn najwyżej z Polaków był Andrzej Andrzej Gąsienica-Daniel, który w małym finale uległ Włochowi Mike’owi Santuari’emu.

PUCHAR ŚWIATA

SLALOM GIGANT RÓWNOLEGŁY KOBIET, CORTINA D’AMPEZZO (ITA):
1. Gloria Kotnik (SLO)
2. Ramona Theresia Hoffmeister (GER)
3. Megan Farrell (CAN)
6. Aleksandra Król (POL)

SLALOM GIGANT RÓWNOLEGŁY MĘŻCZYZN, CORTINA D’AMPEZZO (ITA):
1. Roland Fischnaller (ITA)
2. Andreas Prommegger (AUT)
3. Aaron March (ITA)
5. Oskar Kwiatkowski (POL)
14. Michał Nowaczyk (POL)

PUCHAR EUROPY

SLALOM GIGANT RÓWNOLEGŁY KOBIET, HOCHFUEGEN (GER):
1. Jasmin Coratti (ITA)
2. Weronika Dawidek (POL)
3. Maria Chyc (POL)
12. Weronika Biela-Nowaczyk (POL)
27. Sonia Zapała (POL)
39. Julia Chmielecka (POL)
45. Klaudia Michura (POL)

SLALOM GIGANT RÓWNOLEGŁY MĘŻCZYZN, HOCHFUEGEN (GER):
1. Max Kuehnhauser (GER)
2. Kaijo Taniguchi (JPN)
3. Mike Santuari (ITA)
4. Andrzej Gąsienica-Daniel (POL)
20. Mikołaj Rutkowski (POL)
48. Anatol Kulpiński (POL)

Źródło: PZN