15 STYCZNIA 2024

Weronika Dawidek z czwartym miejscem w Pucharze Europy i najlepszym wynikiem w Pucharze Świata

Trwa bardzo dobra seria startów polskiej juniorki, Weroniki Dawidek. Nasza snowboardzistka alpejska najpierw otarła się o podium Pucharu Europy w Folgarii, zajmując czwarte miejsce, a dzień poźniej zanotowała najlepszy rezultat w Puarze Świata. W sobotnich zawodach w slalomie gigancie równoległym w Scuol po raz pierwszy awansowała do czołowej "16". Najlepiej z naszej reprezentacji wypadł Oskar Kwiatkowski, który zajął 14. miejsce i był zaledwie 0,02 sekundy od ćwierćfinału. 

Starty naszych snowboardzistów alpejskich rozpoczęły się od Pucharu Europy w slalomie równoległym we włoskiej Folgarii. Najlepszą z Polek w czwartek była Weronika Dawidek, która zajęła 10. miejsce. Do finałowej „16” awansowała także Olga Kaciczak. Mikołaj Rutkowski był 17. Michał Wilk 23., a Sonia Zapała 25. 

Jeszcze lepiej było dzień później, bo nasza juniorka awansowała nie tylko do 1/8 finału, ale także do strefy medalowej. Ostatecznie w małym finale musiała uznać wyższość Czeszki Adeli Keclikovej, z którą minimalnie przegrała. Tym razem Mikołaj Rutkowski zajął 15. miejsce, Sonia Zapała 22., Olga Kaciczak 23., Michał Wilk 20.,a Anatol Kulpiński 26. 

Dawidek z najlepszym wynikiem w Pucharze Świata

To był intensywny weekend dla Weroniki Dawidek, która dzień po Pucharze Europy we Włoszech przeniosła się na Puchar Świata w Szwajcarii. A dokładniej do Scuol, gdzie w ubiegłym roku Oskar Kwiatkowski zaliczył premierowe zwycięstwo w zawodach tej rangii. Tym razem nie było aż tak dobrze, ale wspomniane miejsce także okazało się szczęśliwe dla naszej juniorki. 

Nasza snowboardzistka jako jedyna z Polek awansowała do finałów sobotniego slalomu giganta równoległego. W nich zajęłą ostatecznie 16. miejsce, co jest najlepszym dotychczasowym wynikiem 17-letniej kadrowiczki. Wśród Polaków najlepiej zaprezentował się Oskar Kwiatkowski, który był zaledwie 0,02 sekundy od awansu do ćwierćfinału. Nasz mistrz świata zajął 14. miejsce i w klasyfikacji generalnej tej konkurencji jest 18. (40 punktów). 

Warto dodać, że wszyscy polscy snowboardziści zdobyli w Scuol pucharowe punkty. Maria Bukowska-Chyc była 20., a Olimpia Kwiatkowska i Michał Nowaczyk skończyli zawody na 25. pozycji. Co ciekawe, Dawidek, Bukowska-Chyc i Kwiatkowska w klasyfikacji gigantowej zajmują miejsca od 22. do 24. 

Kolejne zawody Pucharu Świata w sowboardzie alpejskim zaplanowano już na 16 i 17 stycznia w austriackim Bad-Gastein. We wtorek odbędzie się wieczorny slalom równoległy, a w środę pierwsze w sezonie zawody drużynowe. Trzymajcie kciuki za naszych zawodników i śledźcie media społecznościowe PZN Od Deski Do Deski i PolSKI Mistrz. 

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN