19 STYCZNIA 2023

Śnieżne zawody ORLEN Cup na Średniej Krokwi

W czwartkowe przedpołudnie skoczkowie narciarscy rozpoczęli rywalizację w II tej zimy edycji zawodów ORLEN Cup, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”. Areną zmagań był Kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem. Tego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubu KS Chochołów, którzy dwukrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium. 

Do Zakopanego zawitała prawdziwa zima. Pogoda nie rozpieszczała dzisiaj uczestników zawodów, a gęsto padający śnieg uniemożliwiał sprawne rozegranie konkursu. 130 uczestników rywalizowało o medale ORLEN Cup w sześciu kategoriach wiekowych, a zmagania rozegrane zostały na dwóch obiektach o rozmiarze HS-105 i HS-70.

Na skoczni HS-105 odbył się dwuseryjny konkurs skoków w kategoriach: Junior Młodszy i Open, w których triumfowali Dawid Stasiak i Marcin Wróbel. Na mniejszym obiekcie skoczkowie rywalizowali w jednoseryjnych zawodach.

W kategorii Chłopiec Starszy bezkonkurencyjny był Miłosz Malarz z klubu KS Rutkow-Ski, który po skoku na odległość 60,5 metra uzyskał blisko 103-punktową notę. To był trudny konkurs, ponieważ mocno padał śnieg, który osiadał w torach. Przez to uzyskiwaliśmy niższe prędkości na rozbiegu i trudniej było przelecieć bulę oraz osiągnąć dobrą odległość – przyznał Miłosz Malarz. – Mój skok nie był natomiast idealny. Zbyt wcześnie odbiłem się na progu, dlatego nie jestem do końca zadowolony z tej próby, bo wiem, że mogłem wykonać ten skok lepiej. Natomiast cieszę, że moja dyspozycja jest dobra i mimo błędów wskoczyłem na pierwsze miejsce – dodał. 

Wśród Młodzików żadnych szans rywalom nie dał Kacper Tomasiak, który wylądował na 66 metrze i osiągnął blisko 20-punktową przewagę nad srebrnym medalistą. – Muszę przyznać, że trudno się dzisiaj skakało, ale dzięki panom dmuchaczom, którzy nieustannie czyścili tory, udało się rozegrać serię próbną i jedną serię konkursową. Dlatego te złe warunki nie były aż tak odczuwalne, jak to ma miejsce na treningach. Skocznia jak na taką pogodę była naprawdę dobrze przygotowana. Tylko pod sam koniec rywalizacji na zeskoku zgromadziło się już więcej śniegu – opowiadał Kacper Tomasiak. – Cieszę się, że oddałem dobre skoki. Bardziej jestem zadowolony z tej próby w konkursie. Ten skok był krótszy o pół metra, ale na pewno był lepszy pod względem technicznympodsumował. 

W kategorii Kobiety i Młodziczka złote medale zdobyły: Wiktoria Przybyła i Kira Kapustikova.

Medalistki i medaliści czwartkowego konkursu skoków

Chłopiec Starszy

 1. Miłosz Malarz – KS Rutkow-Ski
 2. Konrad Tomasiak i Matsvei Khatsko – LKS Klimczok Bystra 

Młodzik

 1.  Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Hektor Kapustik – KS Chochołów
 3. Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane 

Młodziczka

 1. Kira Kapustikova – KS Chochołów
 2. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
 3. Ewa Frączek – AZS Zakopane 

Kobiety

 1. Wiktoria Przybyła – SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Magdalena Pałasz – AZS Zakopane
 3. Julia Wolska – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Dawid Stasiak – KS Chochołów
 2. Mateusz Król – KS Eve-nement Zakopane
 3. Szymon Jarończyk – TS Wisła Zakopane 

Open

 1. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Krzysztof Leja – AZS Zakopane 

W piątek na Kompleksie Średniej Krokwi w Zakopanem rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich oraz seria skoków do kombinacji norweskiej. Start zawodów zaplanowano na godzinę 09:00. 

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN