25 WRZEŚNIA 2020

LOTOS Cup 2020: Siedem medali dla AZS-u Zakopane

W piątek, 25 września 2020 roku na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku rozegrany został pierwszy konkurs skoków narciarskich na obiektach HS-77 i HS-104 podczas III letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Tego dnia najwięcej medali wywalczyli reprezentanci zakopiańskiego AZS-u, którzy siedmiokrotnie stawali na podium w zawodach LOTOS Cup.

Oficjalne wyniki

Blisko 150 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie piątkowego konkursu skoków narciarskich w Szczyrku. Tego dnia rywalizacja toczyła się na dwóch obiektach i w siedmiu kategoriach wiekowych. Po dwa złote krążki zdobyli reprezentanci klubów: LKS Klimczok Bystra oraz AZS Zakopane. To właśnie skoczkowie z zakopiańskiego AZS-u zdominowali piątkowe zawody w Szczyrku, zdobywając aż siedem medali.
Pewne zwycięstwo w kategorii Kobiety odniosła Joanna Szwab, która po skokach na odległość 88,5 i 91,5 metra o prawie 20 punktów pokonała Kamilę Karpiel. - Jestem zadowolona z mojego wyniku, ale niekoniecznie ze skoków. Nie ma co ukrywać, ale w powietrzu mam taki moment, gdzie nie jestem do końca poukładana i przez to jest za dużo niepotrzebnych ruchów. Poza tym cały czas szlifuję ten mój nieszczęsny telemark, ale mimo wszystko cieszę się, że idzie to do przodu - opowiada Joanna Szwab. - Najwięcej radości dał mi dzisiaj ten drugi skok konkursowy, bo mimo tego, że na progu przeszłam na palce przez co podbicie poszło za bardzo do przodu, to i tak coś tam poleciało - dodaje. - Dla mnie warunki były dzisiaj w porządku. Jeśli ma się napięte nogi to wiatr nie przeszkadza w powietrzu, jedynie skraca skok jeśli wieje z tyłu - podsumowuje Szwab. 

Po raz kolejny żadnych szans rywalom nie dał Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra. Podopieczny Jarosława Koniora skakał najdalej w obydwóch seriach, lądując odpowiednio na 71 oraz 70 metrze. - Cieszę się z kolejnego zwycięstwa, jednak te moje skoki nie są jeszcze na tym najwyższym poziomie. Starałam się, aby z zawodów na zawody te moje próby wyglądały coraz lepiej - podkreśla Tomasiak. - Jestem zadowolony z mojej dyspozycji, więc akurat nie mam jakiś drastycznych błędów do poprawy. Teraz muszę skupić się nad tym, aby na progu nie otwierać się za bardzo klatką do przodu - dodaje. - Kiedy pada to ten deszcze z jednej strony nam przeszkadza, bo kombinezony nasiąkają wodą, ale z drugiej strony w torach szybciej jedzie. Był dzisiaj również silniejszy wiatr, ale mi on akurat nie przeszkadzał, chociaż czasami były silne podmuchy - podsumowuje Kacper Tomasiak.

Z kolejnego zwycięstwa w zawodach LOTOS Cup mógł cieszyć się Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin. 15-latek w pierwszej serii ocenianej uzyskał 71,5 metra, a w rundzie finałowej skoczył 70 metrów. - Ogólnie w dzisiejszym konkursie warunki były bardzo trudne, bo raz wiało z przodu, a niekiedy bardzo z tyłu, ale ogólnie moje skoki nie były złe i zawody mogę ocenić na plus. Trafiłem na optymalne warunki, w których można było dobrze skoczyć - przyznaje Klemens Joniak. - Niestety robiłem dość podstawowe błędy, które nie pozwalały mi jednak tak dobrze skoczyć jakbym tego chciał. Głównie te błędy zdarzały się na progu - dodaje. - Myślę, że ten skok w pierwszej serii ocenianej był taką najlepszą próbą dzisiejszego dnia - podsumowuje Joniak.

Medaliści piątkowych zawodów LOTOS CUP 2020

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Tymoteusz Cienciała - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik

 1. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Daniel Skarka - TJ Roznov pod Radhostem

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova - Ski Club Selce
 2. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 3. Natalia Słowik - AZS Zakopane

Kobiety

 1. Joanna Szwab - AZS Zakopane
 2. Kamila Karpiel - AZS Zakopane
 3. Wiktoria Przybyła - SSR LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy

 1. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra
 2. Jiri Konvalinka - Dukla Liberec
 3. Miłosz Krzempek - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior

 1. Mateusz Gruszka - AZS Zakopane
 2. Stanislaw Ciszek - AZS Zakopane
 3. Arkadiusz Jojko - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior

 1. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja - AZS Zakopane i Wiktor Pękala - SSR LZS Sokół Szczyrk

W sobotę na kompleksie Skalite w Szczyrku rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich na obiektach HS-77 oraz HS-104. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00. Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN