15 LUTEGO 2021

III edycja LOTOS Cup Kids dobiegła końca

Najmłodsi uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" zakończyli zmagania w trzeciej edycji zawodów LOTOS Cup Kids 2021. Walka o medale toczyła się w czterech kategoriach wiekowych, a zawody w swoich grupach wiekowych zdominowali Adam Pilch (Chłopiec Młodszy) oraz Amelia Polanowska (Dziewczynka), którzy wywalczyli po trzy złote krążki.

Po raz pierwszy w tym sezonie uczestnicy zawodów LOTOS Cup Kids rywalizowali przy tak dobrych warunkach pogodowych. Słońce i ujemne temperatury towarzyszyły przez całe dwa dni rywalizacji. W niedzielę na skoczni HS-22 w Wiśle blisko 70 uczestników rywalizowało w dwóch najmłodszych kategoriach, tj. Chłopiec Młodszy i Dziewczynka Młodsza. W poniedziałek zawody LOTOS Cup Kids 2021 przeniosły się do Szczyrku, gdzie na obiekcie HS-44 50 narciarzy walczyło o medale w kategoriach Chłopiec i Dziewczynka. Biegi do kombinacji norweskiej we wszystkich czterech kategoriach wiekowych rozegrane zostały na trasach Kubalonki

Po raz kolejny w tych sezonie znakomicie w zawodach LOTOS Cup Kids zaprezentowała się Amelia Polanowska z klubu AZS Zakopane. 14-latka najpierw pewnie wygrała dwa konkursy skoków w kategorii Dziewczynka, a następnie zdobyła również złoty medal w kombinacji norweskiej. - Warunki były super. Naprawdę tym razem pogoda nam dopisała. Fajnie mi się dzisiaj biegło, chociaż wiadomo, że muszę popracować jeszcze nad techniką biegu, ale ogólnie był to dobry start w moim wykonaniu. Generalnie trasy na Kubalonce są trudne i wymagające, ale ten odcinek, który akurat my biegliśmy nie był zbyt ciężki - oceniła Amelia Polanowska. - Poza tym narty jechały super, za co bardzo chciałabym podziękować trenerowi Wojciechowi Marusarzowi. Dobre narty są bardzo ważne podczas biegu - dodała. - Ostatnio na treningu miałam dość poważny upadek, dlatego obawiałam się tych konkursów. Starałam się bezpiecznie lądować i oddawać bezpieczne skoki, przez co może nie były one najlepsze, ale i tak jestem z siebie zadowolona - opowiedziała Polanowska. - Poza tym na skoczni warunki również nam dopisały, bo przede wszystkim były równe. Zeskok był świetnie przygotowany, tory były lodowe, więc naprawdę były to fajne konkursy - podsumowała 14-latka.

Wśród Chłopców najlepszy tego dnia okazał się Bartłomiej Czech z klubu KS Chochołów, który zdobył złoty i srebrny medal na skoczni, a także zwyciężył w kombinacji norweskiej. - Jestem bardzo zadowolony z tej edycji, bo to był dla mnie bardzo udany dzień. Skoki dały mi dzisiaj dużo radości i przede wszystkim dwa medale. Poza tym bieg w moim wykonaniu również był bardzo dobry. Po skoku miałem pewną przewagę, ale wiedziałem, że rywale gonią mnie, dlatego musiałem dać z siebie wszystko, aby zwyciężyć -podkreślił Bartłomiej Czech. - Warunki na trasie biegu były idealne, ale na skoczni również były one w porządku - dodał. - Jestem zaskoczony tak dobrą dyspozycją podczas tej edycji, ale również bardzo szczęśliwy, że wywalczyłem aż trzy medale, w tym dwa złote - podsumował 11-latek.

W jednym konkursie skoków narciarskich w kategorii Chłopiec triumfował Kacper Wantulok z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. 12-latek do tego sukcesu dołożył srebrny medal w drugich zawodach na skoczni oraz brązowy krążek w kombinacji norweskiej. - Ta edycja była bardzo udana dla mnie. Biegi idą mi coraz lepiej i z tego bardzo się cieszę. Na skoczni również moje próby są już dobre, tylko muszę popracować jeszcze nad telemarkiem - przyznał Kacper Wantulok. - Najwięcej radości dał mi dzisiaj chyba ten pierwszy skok w drugim konkursie, bo naprawdę był na dobrym poziomie. Poza tym warunki mieliśmy bardzo dobre zarówno na skoczni, jak i na trasie biegu, więc od razu przyjemniej się rywalizowało - podsumował Wantulok.

Medaliści i medaliści pierwszego konkursu

Chłopiec

 1. Kacper Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Bartłomiej Czech - KS Chochołów
 3. Marcin Bobak - KS Chochołów

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska - AZS Zakopane
 2. Natalia Łupieżowiec - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Olivia Brenkus - ZKN Sokół Zagórz

Chłopiec Młodszy

 1. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Kamil Jarząbek - KS Eve-nement Zakopane
 3. Konrad Klimut - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Dziewczynka Młodsza

 1. Kira Kapustikova - KPSL Banska Bystrica
 2. Oliwia Bury - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Zara Zelencik - KPSL Banska Bystrica

Medaliści i medaliści drugiego konkurs

Chłopiec

 1. Bartłomiej Czech - KS Chochołów
 2. Kacper Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Kevin Kubień - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska - AZS Zakopane
 2. Ewa Frączek - AZS Zakopane
 3. Natalia Łupieżowiec - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Chłopiec Młodszy

 1. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jakub Nawrocki - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Antoni Kidoń - KS Chochołów

Dziewczynka Młodsza

 1. Kira Kapustikova - KPSL Banska Bystrica
 2. Oliwia Bury - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Julia Fender - LKS Klimczok Bystra

Medaliści i medalistki zawodów w kombinacji norweskiej

Chłopiec

 1. Bartłomiej Czech - KS Chochołów
 2. Marcin Galica - KS Eve-nement Zakopane
 3. Kacper Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Dziewczynka

 1. Amelia Polanowska - AZS Zakopane
 2. Natalia Łupieżowiec - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Ewa Frączek - AZS Zakopane

Chłopiec Młodszy

 1. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Szymon Jarosz - TS Wisła Zakopane
 3. Paweł Pierzchała - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Dziewczynka Młodsza

 1. Oliwia Bury - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Kira Kapustikova - KPSL Banska Bystrica
 3. Zara Zelencik - KPSL Banska Bystrica

We wtorek, 16 kutego walkę w trzeciej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" rozpoczną starsi uczestnicy. Początek zawodów LOTOS Cup w Szczyrku zaplanowano na godzinę 10:00.

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN