28 MARCA 2021

Zniszczoł i Hula wygrywają finałowe zawody w Czajkowskim

Znakomicie sezon startów w zawodach Pucharu Kontynentalnego zakończyli nasi skoczkowie, którzy zdominowali rywalizację w Czajkowskim. Polacy nie dali rywalom żadnych szans i triumfowali w dwóch ostatnich konkursach rozegranych na obiekcie HS-140. W pierwszych zawodach zwyciężył Aleksander Zniszczoł, natomiast w drugich na najwyższym stopniu podium stanął Stefan Hula.

Sobotnia rywalizacja na skoczni w Czajkowskim została odwołana ze względu na zbyt silny wiatr, dlatego w niedzielę odbyły się dwa konkursy. Pierwsze i drugie zawody padły łupem biało-czerwonych. Nasi skoczkowie nie dali rywalom żadnych szans i dwukrotnie wywalczyli podwójne podium w zawodach.

W pierwszym konkursie triumfował Aleksander Zniszczoł, który zwycięstwo zapewnił sobie znakomitym skokiem finałowym na odległość 140,5 metra. Na półmetku rywalizacji nasz reprezentant zajmował piątą lokatę (122,5 m). Na drugim stopniu podium stanął Austriak Manuel Fettner (125,5 i 140,5 m), który stracił do Polaka 4,5 punktu. Trzecie miejsce wywalczył kolejny z biało-czerwonych - Stefan Hula, który uzyskał 124,5 i 142,5 metra. Hula podium zaatakował z ósmej lokaty, którą zajmował na pierwszej części zmagań.

Nasi reprezentanci licznie zameldowali się w najlepszej „10”. Oprócz Zniszczoła i Huli czołowe lokaty zajęli również: siódmy Maciej Kot (132,5 i 124 m) i ósmy Tomasz Pilch (126 i 141,5 m). Na 28. miejscu rywalizację zakończył Paweł Wąsek (117,5 i 109 m).

W drugim konkursie zwyciężył Stefan Hula, który uzyskał 137 i 131,5 metra. Pół punkty za Hulą uplasował się Austriak Daniel Tschofenig (126,5 i 138,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Pilch, który lądował na 130 i 134 metrze.

W czołowej „10” uplasowali się również: piąty Aleksander Zniszczoł (132 i 123,5 metra) oraz dziewiąty Maciej Kot (125,5 i 130,5 m). Paweł Wąsek ukończył finałowe zawody na 12. pozycji (132 i 122 m).
W sezonie 2020/2021 ośmiu naszych reprezentantów wywalczyło punkty w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Najwięcej punktów zgromadził Aleksander Zniszczoł, który dzięki 527 punktów zakończył sezon na czwartym miejscu w „generalce”. Szóstym zawodnikiem sezonu był Stefan Hula (476 pkt.), a dziewiątym Maciej Kot (435 pkt.). 12. pozycję zajął Tomasz Pilch (363 pkt.), cztery lokaty za nim uplasował się Paweł Wąsek (297 pkt.), a 18. był Jakub Wolny (294 pkt.). Punkty zdobyli również: 63. Klemens Murańka (32 pkt.) oraz 95. Jarosław Krzak (3 pkt.).

Stefan Hula dzięki dobrym startom w Zakopanem oraz w Czajkowskim wywalczył dla naszej reprezentacji dodatkowe miejsce startowe na pierwszy period zawodów FIS Grand Prix. Tym samym w pierwszej części sezonu letniego w zawodach najwyższej rangi będzie mogło powalczyć siedmiu biało-czerwonych.

Źródło: Anna Karczewska / PZN