19 STYCZNIA 2023

Złoto i brąz uniwersjady dla Polski w skokach narciarskich drużyn mieszanych

Oba polskie duety na podium konkursu drużyn mieszanych na uniwersjadzie w Lake Placid. Po złoto sięgnęli Nicole Konderla i Adam Niżnik. Brąz wywalczyli Kinga Rajda i Szymon Jojko. Biało-czerwonych rozdzieliła pierwsza ekipa Japonii.

Od początku rywalizacji na skoczni normalnej MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex w walce o medale liczyli się faworyci, czyli obie drużyny z Polski i pierwsza reprezentacja Japonii. Po pierwszej serii Konderla i Niżnik mieli 3,5 punktu zapasu nad Japończykami. Druga polska para – Rajda i Jojko – traciła do liderów już ponad 20 punktów. W rundzie finałowej Konderla i Niżnik mieli najlepsze odległości i najwyższe łączne noty w swych grupach i pierwsza drużyna biało-czerwonych umocniła się jeszcze na prowadzeniu. Drugą lokatę utrzymali Japończycy. Do zwycięzców stracili ponad 16 punktów. Trzecia pozycja Rajdy i Jojki nie była zagrożona. Świetnie skaczący w ekipie Kazachstanu Dmitrij Wasiliew nie miał wystarczającego wsparcia w Weronice Szyszkinie.

Dla Konderli to drugi złoty medal wywalczony na uniwersjadzie w Lake Placid. Wcześniej pewnie zwyciężyła w konkursie indywidualnym. Niżnik dwa dni wcześniej uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji.

– Bardzo brakowało mi tego medalu po konkursie indywidualnym, nawet pojawiły się łzy, ale teraz mam. Końcówka była może nieco nerwowa, bo byłem zdejmowany z belki przez warunki pogodowe, ale szczerze powiem, że bardziej stresowałem się, gdy siedziałem na niej pierwszy raz, niż później – powiedział Niżnik.

Rajda, tak jak jej koleżanka z kobiecej reprezentacji, wywalczyła swój drugi medal. Indywidualnie również była trzecia.

– Cóż, przecież kobiety lubią brąz, więc jestem zadowolona. Medal jest zawsze fajną sprawą – podsumowała Polka.

Brązowy medal w Lake Placid to największe dotychczasowe osiągnięcie Jojki w karierze.

– Warunki na skoczni były dobre i było sprawiedliwie. To moje pierwsze tak duże zawody i bardzo się cieszę z tego, że mogłem tu przyjechać. Nie jestem do końca zadowolony ze swoich skoków, ale fajnie, że udało się dzisiaj zdobyć brąz – powiedział Jojko.

W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego odbędą się w Lake Placid konkursy drużyn kobiecych i męskich.

Uniwersjada, Lake Placid, konkurs drużyn mieszanych HS100:
1. Polska I - 421,3 pkt
Nicole Konderla 89m/ 89m/ 198,7 pkt
Adam Niżnik 91,5m/ 91m / 222,6 pkt

2. Japonia I – 405 pkt
3. Polska II – 369,6 pkt
Kinga Rajda 82,5m/ 85m/ 189,2 pkt
Szymon Jojko 80,5m/ 83m/ 180,4 pkt

4. Kazachstan – 337,8 pkt
5. Japonia II – 330,4 pkt
6. USA - 236,4 pkt

fot. Paweł Skraba

 

Źródło: PZN / informacja prasowa AZS