24 LISTOPADA 2022

Thomas Thurnbichler: Łapiemy zimową atmosferę

Fińska Ruka będzie gospodarzem kolejnych tegorocznych konkursów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Już w najbliższy weekend wystartuje tam cała światowa czołówka z liderem klasyfikacji generalnej, Dawidem Kubackim.

Mistrz świata z Seefeld z 2019 roku rozpoczął sezon 2022 / 2023 w atomowym stylu. W Wiśle Kubacki wygrał pewnie zarówno serie kwalifikacyjne, jak i oba konkursy i przyjechał do Ruki z kompletem punktów w klasyfikacji Pucharu Świata. W Finlandii polscy skoczkowie po raz pierwszy w tym sezonie mają okazję trenować na śniegu. W Ruce panują zimowe warunki, a temperatura waha się w granicach 10 stopni poniżej zera.

- Przyjechaliśmy do Ruki nieco wcześniej, aby zaznajomić się ze śnieżnymi, zimowymi warunkami. Chcemy złapać trochę więcej pewności siebie, bo skakanie na śniegu jest jednak nieco inne. Wiele elementów, takich jak choćby lądowanie, wygląda zupełnie inaczej. Chcemy też złapać zimową atmosferę, bo w Finlandii jest już prawdziwa zima z niskimi temperaturami. Poza tym skocznia w Ruce jest dosyć specyficzna, więc tych kilka dni przed zawodami poświęcamy także na treningi – tłumaczy trener polskich skoczków, Thomas Thurnbichler.

Po zawodach w Wiśle na kolejne starty zawodnicy czekali blisko trzy tygodnie. To był okres na wypoczynek, ale także na kolejną fazę przygotowań.

- Zawody w Wiśle były wyczerpujące i pełne presji, bo Polacy startowali przed własną publicznością. W przerwie postawiliśmy na regenerację, ale też treningi, które miały utrzymać dobrą formę fizyczną. To była taka mieszanka odpoczynku i solidnego trenowania. W drugim tygodniu wróciliśmy na skocznię – zorganizowaliśmy zgrupowania w Wiśle i Szczyrku. Do Szczyrku pojechaliśmy po to, aby w harmonogramie uwzględnić ważny dla skoczków element zmiany otoczenia i obiektu.  W Pucharze Świata ciągle jesteśmy w innych miejscach, więc dla skoczków umiejętność zaadoptowania się do nowych warunków jest bardzo istotna – dodaje Thomas Thurnbichler.

Za względu na telewizyjne transmisje z piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zawody w fińskiej Ruce zostały zaplanowane na sobotni i niedzielny poranek. Kwalifikacje odbędę się w piątkowe popołudnie.

RUKA, PŚ w Skokach Narciarskich:

  • piątek 25.11.2022 16:45              HS142, kwalifikacje
  • sobota 26.11.2022 09:00             HS142, konkurs
  • niedziela 27.11.2022 07:30         HS142, kwalifikacje
  • niedziela 27.11.2022 09:00         HS142, konkurs

Źródło: PZN