6 MAJA 2022

Składy Kadr Narodowych Mężczyzn w skokach narciarskich na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, B i Młodzieżowa. Stworzone zostały również dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach i na Podhalu. 

Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra Narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry Narodowej Młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich. 

Wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. – Powołane zostały: Kadry Narodowe A, B i Młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników. W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w Kadrze Narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych – wyjaśnił Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. – W grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników i są nimi Stefan Hula oraz Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka – dodał. – Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do Kadry B, ale od razu do Kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z Kadrą A, czy Kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąż mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz. – Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głównie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN. 

Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych Kadry Narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa. 

Kadra Narodowa A Mężczyzn

Zawodnicy:

 1. Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
 2. Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
 4. Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
 5. Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Sztab szkoleniowy:

 1. Thomas Thurnbichler – trener główny
 2. Marc Nölke – asystent trenera głównego
 3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego
 4. Mathias Hafele – trener techniczny 
 5. Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
 6. Kacper Skrobot – serwismen
 7. Kamil Skrobot – serwismen

Osoby współpracujące: 

 1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
 2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
 3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
 4. Aleksander Winiarski – lekarz
 5. Piotr Krężałek – biomechanik 
 6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 

 

Kadra Narodowa B Mężczyzn

Zawodnicy:

 1. Andrzej Stękała – AZS Zakopane
 2. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 4. Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 5. Maciej Kot – AZS Zakopane
 6. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Zawodnicy z grupy regionalnej*

 1. Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
 2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych

Sztab szkoleniowy:

 1. Maciej Maciusiak – trener główny
 2. Radek Židek – asystent trenera głównego 
 3. Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta
 4. Maciej Kreczmer – serwismen
 5. Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego 

Osoby współpracujące: 

 1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
 2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
 3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
 4. Aleksander Winiarski – lekarz
 5. Piotr Krężałek – biomechanik 
 6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 

 

Kadra Narodowa Młodzieżowa Mężczyzn

Zawodnicy:

 1. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
 2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 3. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 4. Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 5. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
 6. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
 7. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
 8. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
 9. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra 

Sztab szkoleniowy:

 1. Daniel Kwiatkowski – trener główny
 2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
 3. Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące: 

 1. Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
 2. Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
 3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
 4. Aleksander Winiarski – lekarz
 5. Piotr Krężałek – biomechanik 
 6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 

Liczna, bo dziewięcioosobowa Kadra Narodowa Młodzieżowa również w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. – Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał już odpowiedni sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. – Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny – dodał Kwiatkowski. 

W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. – Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok – przyznał Daniel Kwiatkowski. – Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.  

Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu. 

Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. 

– Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN