27 LISTOPADA 2023

Ruszył Puchar Świata w skokach. Kubacki i Żyła z punktami w Ruce

Kadra skoczków ma za sobą pierwszy weekend Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. W fińskiej Ruce wśród punktujących znaleźli się Dawid Kubacki i Piotr Żyła. A już w przyszły weekend naszych zawodników czeka rywalizacja w Lillehammer, gdzie niedawno trenowali. 

Sztab szkoleniowy już na początku listopada zadecydował o składzie personalnym na weekend inaugurujący 45. edycję Pucharu Świata. Trener Thomas Thurnbichler desygnował do startu w Ruce Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Kamila Stocha, Aleksandra Zniszczoła i Pawła Wąska.

Pierwszy konkurs sezonu 2023/24 padł łupem Stefana Krafta. Na podium oprócz niego stanęli Niemcy – Pius Paschke i Stephan Leyhe. Biało-Czerwoni w zawodach inaugurujących zimę odgrywali drugoplanowe role. Jedynym Polakiem, który zdobył punkty, był Dawid Kubacki – sklasyfikowany na 21. pozycji. Dość pechowo zakończyli zmagania Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek, którzy zajęli lokaty tuż za czołową „30” – odpowiednio 31., 32. i 34. Kamil Stoch ukończył sobotni konkurs na 43. miejscu.

W niedzielę już po kwalifikacjach musieliśmy pożegnać się z Kamilem Stochem i Aleksandrem Zniszczołem, którzy nie wywalczyli awansu do konkursowej pięćdziesiątki. W zawodach do finałowej serii weszli Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy ostatecznie zajęli 21. i 23. pozycję. Paweł Wąsek uplasował się na 35. lokacie. Po raz kolejny dobrą formę potwierdził Stefan Kraft, wygrywając drugi konkurs z rzędu. Skład podium uzupełnili jego rodak – Jan Hoerl oraz Niemiec, Andreas Wellinger.

– Rzadko zdarzało się, że Ruka była dla nas szczęśliwa, ale nie ma się co tym bronić. Przy dobrych skokach te wyniki na pewno byłyby lepsze. Podszedłem do rywalizacji na spokojnie. Chęć szukania rozwiązań na szybko niekoniecznie się sprawdza, co już nieraz przerabiałem. Podstawą jest to, by skoncentrować się na bazowych założeniach, zostawić sobie to jako punkty, na których należy się skupić – powiedział Dawid Kubacki po konkursach inaugurujących sezon 2023/24.

Zadowolony z przebiegu weekendu nie był również Piotr Żyła, choć postarał się o znalezienie pewnych pozytywów. – Niedzielne skoki były „w miarę”. Wiadomo, że mogło być lepiej, ale moje czucie na pewno się polepszyło. Jestem zadowolony z wykonanej pracy, bo coś udało się poprawić. Z dnia na dzień się rozkręcałem, ale tych dni zabrakło. Początki bywają trudne, ale mam nadzieję, że w Lillehammer będzie już tak, jak ma być – ocenił swoje poczynania na Rukatunturi Piotr Żyła, dwukrotny indywidualny mistrz świata.

– Wierzę w ten zespół, cały sztab szkoleniowy i zawodników. Oczywiste jest to, że Niemcy i Austriacy skaczą teraz naprawdę dobrze. Wykonali duży krok naprzód. My teraz jesteśmy nieco za nimi, ale wspólnie będziemy pracować i walczyć o to, by być coraz bliżej czołówki. Wiemy, że mamy robotę do wykonania, ale bez nerwów – stwierdził trener reprezentacji Polski, Thomas Thurnbichler.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się już w zbliżający się weekend. Zawodnicy oraz zawodniczki będą rywalizować w Lillehammer na obiekcie normalnym (1-2 grudnia, HS98) oraz dużym (3 grudnia, HS140).

– Teraz przenosimy się bezpośrednio do Norwegii. Zrobimy dobry trening na siłowni, odpoczniemy. Znajdzie się też czas na to, by spokojnie potrenować na skoczni. Wszystko jest do zrobienia. To ma szansę fajnie zadziałać – podsumował Dawid Kubacki.

Wyniki zawodów PŚ w Ruce (HS142)

25.11.2023, sobota 

21. Dawid Kubacki (266,8 pkt)

31. Piotr Żyła (123,6)

32. Aleksander Zniszczoł (120,9)

34. Paweł Wąsek (113,4)

43. Kamil Stoch (99,7)

26.11.2023, niedziela 

21. Piotr Żyła (281,1 pkt)

23. Dawid Kubacki (277,6)

35. Paweł Wąsek (130,1)

DNQ Aleksander Zniszczoł

DNQ Kamil Stoch

Źródło: Biuro Prasowe PZN