26 LISTOPADA 2022

Piotr Żyła na podium. Dawid Kubacki liderem Pucharu Świata

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Fińskiej Ruce. Reprezentant Polski zdobył ważne punkty do klasyfikacji generalnej, w której zajmuje czwartą pozycję.

Po pierwszej serii i skoku wylądowanym na 143 metrze Żyła był czwarty, tracąc do podium i Halvora Egnera Graneruda nieco ponad 2 punkty. W pierwszej dziesiątce zameldował się także Dawid Kubacki, który zajmował szóste miejsce. W drugiej serii Piotr Żyła oddał dobry skok na odległość 142 metrów i po dyskwalifikacji Halvora Egnera Graneruda było jasne, że Polak stanie na podium.

W drugiej serii przewagę nad Polakiem utrzymali zarówno drugi po pierwszym skoku Austriak Stefan Kraft jak i lider, Słoweniec Anze Lanisek. Dla Piotra Żyły trzecie miejsce w Ruce jest pierwszym podium w tym sezonie. Reprezentant Polski zajmuje też wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Poza podium znalazł się tym razem Dawid Kubacki, który w kwalifikacjach pokazywał doskonałą dyspozycję. Polak zakończył zawody na czwartym miejscu i utrzymał prowadzenie w punktacji Pucharu Świata, w której o 64 punkty wyprzedza Anze Laniska. Punkt więcej traci do Kubackiego Stefan Kraft.

Pozostali Polacy, którzy zakwalifikowali się do finałowej serii zajmowali dalsze pozycje. Kamil Stoch był 17., a Paweł Wąsek 25. Do drugiej serii nie awansowali Aleksander Zniszczoł (36. miejsce), Tomasz Pilch (44. miejsce) i Jakub Wolny (46. miejsce)

Źródło: PZN