14 MARCA 2023

Pięciu Polaków z punktami Pucharu Świata

Pięciu reprezentantów Polski wywalczyło punkty Pucharu Świata we wtorkowym konkursie w Lillehammer. Żaden jednak nie stanął na podium, żadnego też nie było w czołowej dziesiątce. Najwyższą lokatę zajął Kamil Stoch, który był 15. Zwyciężył Halvor Egner Granerud, który jest na prowadzeniu w klasyfikacji Raw Air 2023.

Norweg był po pierwszej serii drugi. I to z dość sporą stratą do liderującego Stefana Krafta. Austriak skoczył 138,5 metra – najdalej w serii – i wyprzedzał o 8,8 punktu Graneruda, który wylądował 3,5 metra bliżej. W rundzie finałowej Norweg skoczył fenomenalnie. Uzyskał 139,5 metra, czyli najlepszą odległość w całych zawodach, oraz dostał świetne noty za styl. Kraft odpowiedział 132-metrowym skokiem. A to było zbyt mało, by mógł utrzymać się na prowadzeniu. Ostatecznie miał od Graneruda 2,3 punktu mniej. Trzecie miejsce zajął Manuel Fettner, który awansował na podium z 16. pozycji po kapitalnym skoku na 138 metrów w rundzie finałowej. Zwycięzca z Lillehammer jest również liderem cyklu Raw Air 2023. Nad drugim Kraftem ma pięć punktów zapasu.

We wtorkowym konkursie wystąpiło sześciu Polaków. Jakub Wolny nie zdołał awansować do drugiej serii. Paweł Wąsek, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł plasowali się w trzeciej dziesiąte. A najwyższe miejsce zajmował Kamil Stoch, który był 15. Trzykrotny mistrz olimpijski jako jedyny z biało-czerwonych wylądował za punktem konstrukcyjnym – uzyskał 126 metrów. W rundzie finałowej poprawił się o dwa metry, ale pozostał na 15. pozycji. Do drugiej dziesiątki awansował Kubacki. W drugim skoku zaprezentował się zdecydowanie lepiej niż w pierwszym pod względem odległości, jak i pod względem stylu. Zajął 19. miejsce. Pozostali Polacy uplasowali się w trzeciej dziesiątce.

Ostatnio pięciu biało-czerwonych punktowało w Pucharze Świata 4 lutego w Willingen. Wówczas jednak na podium stanął Kubacki, który był trzeci, a liczba wywalczonych w sumie punktów była zdecydowanie większa niż we wtorek w Lillehammer.