28 MARCA 2021

Kamil Stoch trzecim zawodnikiem sezonu 2020/2021

Kamil Stoch po raz szósty w karierze stanął na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sezonie 2020/2021 nasz Mistrz wywalczył łącznie 955 punktów i zajął trzecie miejsce w "generalce". Sezon zdominował Norweg Halvor Egner Granerud, który po raz pierwszy w karierze zdobył Kryształową Kulę, gromadząc na swoim koncie 1572 punkty. Drugim najlepszym zawodnikiem w sezonie 2020/2021 był reprezentant Niemiec Markus Eisenbichler, który wywalczył 1190 punktów.

Ostatniego dnia finałowych zmagań w Planicy skoczkowie narciarscy rywalizowali zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych, które ze względu na zbyt silny wiatr nie mogły zostać rozegrane w sobotnie przedpołudnie. W jednoseryjnym konkursie drużynowym triumfowała reprezentacja Niemiec w składzie: Pius Paschke, Constantin Schmid, Markus Eisenbichler i Karl Geiger. Na drugim stopniu podium stanęli Japończycy: Naoki Nakamura, Junshiro Kobayashi, Yukiya Sato i Ryoyu Kobayashi. Trzecie miejsce zajęli Austriacy: Daniel Huber, Markus Schiffner, Stefan Kraft i Michael Hayboeck. Nasi skoczkowie w zmaganiach drużynowych uplasowali się poza podium i w ostatniej rywalizacji zespołowej zajęli szóstą lokatę. W 100 występie biało-czerwonych w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich wystartowali: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny i Dawid Kubacki.

Kilkanaście minut po zakończeniu rywalizacji drużynowej na obiekcie HS-240 rozegrany został ostatni w sezonie 2020/2021 konkurs indywidualny z udziałem najlepszej "30" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W zawodach tych wystartowało sześciu naszych reprezentantów. Najlepiej z podopiecznych Michała Doleżala zaprezentował się w finałowym konkursie Piotr Żyła, który po lotach na odległość 226,5 oraz 230,5 metra wywalczył 13. miejsce. Dwie lokaty za Żyłą uplasował się Andrzej Stękała, który lądował odpowiednio na 219 i 222 metrze. Na 18. pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki, który uzyskał 219 i 216 metrów. Kamil Stoch po lotach na odległość 216,5 i 206,5 metra zajął 20. miejsce. Jakub Wolny był 26. (212 i 216,5 m), a Klemens Murańka 29. (200,5 i 189 m).

W zawodach triumfował Niemiec Karl Geiger, który w pierwszej serii konkursowej wylądował na 231 metrze, a w finale skoczył półtora metra dalej. Na drugim stopniu podium stanął Japończyk Ryoyu Kobayashi, który lądował odpowiednio na 242 i 217 metrze. Trzecie miejsce wywalczył kolejny z podopiecznych Stefana Horngachera - Markus Eisenbichler (221 i 230 m).

Kolejność rywalizacji o Małą Kryształową Kulę była identyczna jak w ostatnim konkursie indywidualnym. Triumfował Geiger przed Kobayashim i Eisenbichlerem. 10. miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich wywalczył Piotr Żyła.

Najlepszym zespołem sezonu była reprezentacja Norwegii, która triumfowała w Pucharze Narodów, zdobywając 5429 punktów. Drugie miejsce wywalczyła nasza drużyna (4738 pkt.), a trzecie miejsce zajęli Niemcy (4361 pkt.).

W czołowej "10" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, oprócz trzeciego Kamila Stocha, uplasowali się również: siódmy Piotr Żyła (825 pkt.) i ósmy Dawid Kubacki (786 pkt.). Andrzej Stękała swój najlepszy jak dotąd sezon w karierze zakończył na 16. miejscu (473 pkt.). Jakub Wolny był 27. (195 pkt.), a 31. był Klemens Murańka (141 pkt.).

W sezonie 2020/2021 pucharowe punkty zdobyło łącznie 11 naszych reprezentantów. W Pucharze Świata punktowali także: 40. Aleksander Zniszczoł (81 pkt.), 45. Paweł Wąsek (62 pkt.), 58. Maciej Kot (17 pkt.), 74. Stefan Hula (2 pkt.) i 76. Tomasz Pilch (1 pkt.).

Źródło: Anna Karczewska / PZN