3 LUTEGO 2023

Jan Habdas trzecim juniorem świata

Jan Habdas wywalczył brązowy medal mistrzostw świata juniorów, które rozgrywane są w kanadyjskim Whistler. Tuż za podium uplasował się Kacper Tomasiak, a w czołowej dziesiątce zawody ukończył Marcin Wróbel. Zwyciężył Fin Vilho Palosaari, a srebro dla Jonasa Schustera z Austrii.

Palosaari prowadził już po pierwszej serii, w której skoczył najdalej - na 98 metrów. Dwa metry bliżej wylądował Habdas. Obaj skakali niemal w identycznych warunkach wietrznych, obaj otrzymali ponad 10 punktów rekompensaty. W lepszym stylu uczynił to jednak Polak i dlatego jego strata do Fina nie była duża – tylko 1,1 punktu. Na jeszcze trudniejsze warunki trafił Tomasiak. Skoczył 92,5 metra, ale dzięki doliczonym aż 15,5 punktom był trzeci. Do lidera tracił niecałe pięć punktów. Dwaj pozostali Polacy – Marcin Wróbel i Klemens Joniak – też byli na półmetku w czołowej dziesiątce. Joniak doleciał pół metra dalej niż kolega z reprezentacji (94m), miał też więcej punktów za styl i za wiatr w plecy. Był ósmy z blisko ośmiopunktową stratą do podium. Na 10. miejscu plasował się Wróbel – 93,5 metra.

W rundzie finałowej Wróbel przesunął się o jedną pozycję. Tak jak w pierwszej serii trafił na dobre warunki i tym razem potrafił to świetnie wykorzystać. Skoczył 97,5 metra – co było trzecią odległością całego konkursu. Joniak nie doleciał do 90 metra i w klasyfikacji zawodów spadł o osiem pozycji – na 16. miejsce. Doskonale w rundzie finałowej zaprezentował się Schuster, który na półmetku był szósty. Wylądował na 98 metrze i objął prowadzenie. Austriak utrzymał się na pierwszej pozycji także po próbach Polaków, którzy skakali w zbliżonych do niego warunkach wietrznych. Tomasik i Habdas uzyskali po 94,5 metra. Wyżej, na drugiej pozycji, był Habdas, który dostał wyższe noty za styl. Miał też przewagę po pierwszej części zawodów. Palosaari skoczył 95 metrów, ale w bardzo słabym stylu. Dostał jednak 15,5 punktu rekompensaty za wiatr i po zliczeniu wszystkich składowych okazało się, że obronił pierwsze miejsce. Schustera pokonał o zaledwie 0,6 punktu. Habdas stracił do Fina 1,6 punktu, do Austriaka punkt.

- Janek się cieszył ze zdobytego medalu, ale jednocześnie czuł, że mogło być lepiej. Gdyby drugi skok miał taki jak pierwszy, to pewnie byłby jeszcze wyżej w konkursie. Reszta chłopaków też wykonała super robotę. Choć oczywiście są elementy, które można poprawić. Wychodzi na to, że każdy z zawodników oddał w konkursie po jednym bardzo dobrym skoku. A drugi mógł mieć lepszy. Niemiej jednak cieszymy się z medalu. Być na podium na mistrzostwach świata, to zawsze sukces. Teraz przed nami drużynówka. O medalu nie rozmawiamy. Będzie co ma być. Jeśli zawodnicy zaprezentują się na pełnię swoich możliwości, to powinno być dobrze – podsumował trener Daniel Kwiatkowski.

Tylko jedna Polka w rundzie finałowej

W konkursie kobiet zwyciężyła Alexandria Louttit. Kanadyjka, która kilkanaście dni przed mistrzostwami świata wygrała po raz pierwszy w zawodach Pucharu Świata, nie zostawiła najmniejszych wątpliwości kto jest najlepszy. Nad drugą Niką Prevc miała prawie 15 punktów przewagi. Brąz dla Austriaczki Julii Muehlbacher. Do rundy finałowej awansowała tylko jedna z czterech Polek – Pola Bełtowska. W pierwszej serii skoczyła 83 metry i zajmowała 18. miejsce. Drugi skok był o sześć metrów krótszy, a to oznaczało spadek na 20. pozycję. Bardzo niewiele do awansu zabrakło Natalii Słowik. Skoczyła wprawdzie dwa metry dalej niż Noelia Vuerich, ale w przeciwieństwie do niej miała odjęte punkt za wiatr. Do rundy finałowej weszła więc Włoszka, która wyprzedziła Polkę o 0,2 punktu. Słowik została sklasyfikowana na 31. miejscu. W czwartej dziesiątce uplasowały się także Wiktoria Przybyła i Sara Tajner.