27 LISTOPADA 2022

Dwóch Polaków w pierwszej dziesiątce konkursu skoków w Ruce

Austriak Stefan Kraft i Norweg Halvor Egner Granerud z identyczną liczbą punktów wygrali niedzielny konkurs skoków narciarskich w Ruce. Polacy tym razem poza podium, ale Dawid Kubacki pozostaje liderem Pucharu Świata.

Po pierwszej serii porannego, niedzielnego konkursu na skoczni w Ruce liderem był Dawid Kubacki. Polak miał punkt przewagi nad Słoweńcem Anze Laniskiem – triumfatorem sobotniej rywalizacji. Niespełna siedem punktów do podium tracił najlepszy z Polaków w sobotnim konkursie, Piotr Żyła. Po skoku na odległość 129 metrów na 20. pozycji pierwszą serię zakończył Kamil Stoch. Ostatnim z Polaków, który zajął miejsce w top 30 dające awans do serii finałowej był Paweł Wąsek, sklasyfikowany na 27 miejscu.

W drugiej serii zdecydowanie poprawił się Kamil Stoch, który poleciał o 10 metrów dalej, niż w pierwszej próbie i awansował na 14. miejsce w końcowej klasyfikacji zawodów. Trzykrotny mistrz olimpijski nie krył zadowolenia ze swojej ostatniej próby.

- Ten ostatni skok dał mi wreszcie dużo radości. Już kiedy wyszedłem z progu wiedziałem, że to będzie to. Od piątku powoli odbudowuję się – mówił Kamil Stoch tuż po zakończeniu zawodów.

Dwa równe soki (138m, 139 m) oddał w niedzielnym konkursie Piotr Żyła, który ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Po sobotnim podium reprezentant Polski zaliczył kolejne miejsce w pierwszej piątce i start w Ruce może zaliczyć do udanych.

Prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki miał ogromną szansę na kolejne, trzecie już w tym sezonie zwycięstwo. Polak po skoku na 145,5 metra prowadził po pierwszej serii konkursu w Ruce, ale w drugiej wylądował na 130 metrze, podczas gdy jego najgroźniejsi rywale uzyskiwali odległości o kilkanaście metrów dłuższe. Kubacki po konkursie nie krył, że wynik mógł być lepszy.

- Szkoda, bo podium było w zasięgu. Chyba trochę przekombinowałem, chciałem wyeliminować drobne błędy i wydawało mi się, że po wyjściu z progu wszystko było w porządku, że próg oddał. Już kiedy leciałem nad bulą, też wszystko wyglądało OK, ale w ostatniej fazie zabrakło prędkości – tłumaczył po zawodach Dawid Kubacki.

Dawid Kubacki pozostaje liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale jego przewaga na Stefanem Kraftem stopniała do zaledwie 5 punktów.

KONKURS PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH W RUCE:

1. Stefan Kraft AUT / Halvor Egner Granerud NOR
3. Naoki Nakamura JPN

5️. Piotr Żyła
6️. Dawid Kubacki
14. Kamil Stoch
28. Paweł Wąsek
39. Jakub Wolny
40. Aleksander Zniszczoł
45. Tomasz Pilch

Źródło: PZN