8 MARCA 2023

Kaczmarek i Rakszawski mistrzami Polski młodzików w slalomie gigancie

Zakończyła się VI edycja Młodzieżowego Pucharu Polski, który był równocześnie mistrzostwami Polski młodzików. Środowe zmagania w slalomie gigancie na trasie Palenica 1 w Szczawnicy wygrali Iga Kaczmarek (Ski Team Kaczma) oraz Alex Rakszawski (KS Racing Kids). Z kolei wśród Juniorów Młodszych najlepsi okazali się Anna Buńda (KS Firn) i Kazimierz Ziółkowski (UKN Laworta Ustrzyki Dolne). Tym razem najlepszym klubem okazał się KS SportUp z dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem.

Walka o tytuły mistrzowskie

VI edycja Młodzieżowego Pucharu Polski była szczególna, bo oprócz rywalizacji o punkty do klasyfikacji generalnej zmagań w ramach Programu PolSKI Mistrz, Młodzicy walczyli o medale mistrzostw Polski U14. Areną zmagań narciarzy drugi raz w sezonie był ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy.

Kaczmarek z drugim złotem

Środowe zawody tradycyjnie rozpoczęły Młodziczki, które razem z Młodzikami walczyli w jednym przejeździe slalomu giganta. Jako pierwsza ruszyła Iga Kaczmarek, która jak się później okazało, wykręciła najlepszy czas i drugi dzień z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Reprezentantka Stowarzyszenia Ski Team Kaczma wyprzedziła drugą Nataszę Kamińską (AMS RyskalSki) aż o 1,87 sekundy. Brązowy medal zdobyła klubowa koleżanka Kamińskiej, Zofia Kozłowska, która straciła 2,08 sekundy.

Wśród chłopaków premierowe zwycięstwo w MPP w tym sezonie odniósł Alex Rakszawski (KS Racing Kids), który równocześnie został mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej. Tego dnia nie rozdano brązowego medalu, gdyż dwa drugie miejsca zgarnęli ex aequo Janusz Truskolaski (KS SportUp) i Konstanty Tryzna (AZS Zakopane), którzy do złota stracili 0,57 sekundy. Z kolei czwarty Wojciech Przybyła (Team MB Szczyrk) okazał się wolniejszy od zwycięzcy już o 1,20 sekundy.

– Jestem bardzo zadowolony, ale też zaskoczony. Na początku nie wydawało się, że warunki będą dobre, ale już w czasie jazdy było naprawdę fajnie. Jechało mi się dobrze, choć wiem, że mogłem dać z siebie jeszcze więcej – powiedział mistrz Polski młodzików Alex Rakszawski.

Kolejne zwycięstwo Buńdy i imponująca przewaga Ziółkowskiego

W starszej kategorii trzecie zwycięstwo zaliczyła Anna Buńda, która na półmetku była druga. Ostatecznie reprezentantka KS Firn o 0,42 sekundy wyprzedziła Klaudię Muniak (KS SportUp). Na trzecim miejscu uplasowała się wtorkowa triumfatorka i prowadząca po pierwszym przejeździe Weronika Wądrzyk (UKS MitanSKI), której do srebrnego medalu zabrakło zaledwie jednej setnej sekundy.

– Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa, bo jest to moja pierwsza wygrana od dłuższego czasu. Bardzo wyczekiwana przeze mnie i przez trenera Michała Niklińskiego. Trasa była wymagająca, a warunki utrudniały również rywalizację, ale jestem zadowolona z moich przejazdów – podsumowała Anna Buńda.

U Juniorów Młodszych nie było mocnych na Kazimierza Ziółkowskiego, który odbił sobie wtorkową dyskwalifikację na slalomie. Alpejczyk UKN Laworta Ustrzyki Dolne był najlepszy w obu przejazdach giganta i łącznie o aż 2,49 sekundy pokonał Karola Zawadę (Team MB Szczyrk), czyli zwycięzcę z poprzedniego dnia. Trzecią lokatę zajął Szymon Rojek (KS SportUp), który stracił 2,55 sekundy. Dalsze różnice były już większe, bo czwartemu Janowi Dubelskiemu (KN Gondola Krynica) zabrakło 3,31 sekundy.

– Udało mi się wygrać i zwłaszcza po wczorajszej dyskwalifikacji na slalomie jest to dla mnie upragnione zwycięstwo. Warunki całkiem dobre i do tego wiosenna pogoda, czyli to co się marzy każdemu zawodnikowi. Oba ustawienia były bardzo podobne i całkiem wymagające – nie krył zadowolenia najlepszy wśród Juniorów Młodszych Kazimierz Ziółkowski.