22 MARCA 2023

Zięba i Łodziński wygrywają zawody FIS w slalomie gigancie w Szczyrku

22 marca na stoku Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku odbyły się kolejne tej zimy w naszym kraju zawody FIS w narciarstwie alpejskim. Tego dnia alpejczycy rywalizowali na Skrzycznem w slalomie gigancie. Najlepsi w tej konkurencji okazali się reprezentanci Polski Hanna Zięba i Jan Łodziński.

Zawodami FIS rozpoczęliśmy trzydniowe zmagania w ośrodku narciarskim Skrzyczne w Szczyrku. Mimo wiosennej aury warunki na trasie były dobre do ścigania. Na starcie slalomu giganta stanęło 16 zawodniczek i 25 zawodników. Wszystkie miejsca na podium w rywalizacji kobiet i mężczyzn zajęli biało-czerwoni.

Najlepszy czas zarówno pierwszego jak i drugiego przejazdu wśród pań uzyskała Hanna Zięba, która stanęła na najwyższym stopniu podium. – To były naprawdę dobre zawody, bo trasa – mimo wiosennych warunków – została solidnie przygotowana. Moje przejazdy nie były jednak najlepsze, ale cieszę się, że wystarczyły do tego, aby zwyciężyć w Szczyrku – stwierdziła Hanna Zięba.

Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Bańdo, a podium uzupełniła Nikola Komorowska, która po raz pierwszy w karierze znalazła się w najlepszej trójce zawodów FIS.

– Po raz pierwszy w karierze stanęłam na podium w zawodach w FIS z czego bardzo się cieszę. Wykonałam dzisiaj na trasie dużo dobrej pracy. Te dwa przejazdy były naprawdę fajne i jestem zadowolona z tego dnia – mówiła z uśmiechem na twarzy Nikola Komorowska.

Wśród mężczyzn najlepszy był Jan Łodziński, który minimalnie okazał się lepszy od Mateusza Szczapa. Trzeci w slalomie gigancie był Bartłomiej Sanetra.

– Przez ostatnie dni w Szczyrku było naprawdę bardzo ciepło, ale organizatorzy dołożyli wszelkich starań i rozegrano fajne zawody. Trasa była twarda i rywalizacja odbywała się na bardzo dobrym poziomie. Wydaje mi się, że zrobiłem dwa konkretne przejazdy i jestem bardzo szczęśliwy z tego zwycięstwa. Przed nami jeszcze dwa dni zmagań tutaj w Szczyrku, na które bardzo się cieszę – podkreślił Jan Łodziński.

Trasa była naprawdę dobrze przygotowana i udało się przeprowadzić fajne zawody. Z moich przejazdów nie jestem zadowolony, ponieważ nie były one najlepsze, ale wywalczyłem miejsce na podium i z tego się cieszę – przyznał Mateusz Szczap.

W czwartek, 23 marca na Skrzycznem alpejczycy powalczą w międzynarodowych mistrzostwach Polski seniorów i juniorów w supergigancie oraz kombinacji alpejskiej. Start pierwszego supergiganta zaplanowano na godzinę 10:00. Drugi supergigant rozpocznie się o godz. 11:00, natomiast slalom do kombinacji alpejskiej wystartuje o godzinie 13:15.

24 marca rozegrane zostaną międzynarodowe mistrzostwa Polski w slalomie gigancie, na starcie których zobaczymy m.in. Marynę Gąsienicę-Daniel i Magdalenę Łuczak.

Źródło: Anna Karczewska / PZN