16 MARCA 2023

Maryna Gąsienica-Daniel wystartuje w finałowym gigancie Pucharu Świata

Sezon 2022/2023 powoli dobiega do końca, a jednym z jego ostatnich akcentów są finały Pucharu Świata w andorskim Soldeu. Na starcie nie zabraknie Maryny Gąsienicy-Daniel, która znalazła się wśród najlepszych zawodniczek i już 19 marca wystartuje w ostatnim slalomie gigancie. Polka stanie przed szansą awansu do czołowej „10” klasyfikacji generalnej tej konkurencji.

Historyczny wynik Maryny na MŚ

Obecny sezon jest bardzo intensywny dla wszystkich zawodników, ponieważ oprócz rywalizacji w Pucharze Świata, alpejczycy walczyli o medale mistrzostwa świata w Courchevel-Meribel. Maryna Gąsienica-Daniel występ we Francji może zaliczyć do udanych, bo zajęła piąte miejsce w slalomie gigancie równoległym, co jest jej najlepszym wynikiem na tej imprezie. Polka zajęła do tego 10. miejsce w slalomie gigancie i 11. w kombinacji alpejskiej.

Wyrównany rekord w PŚ

Puchar Świata rozpoczął się dla naszej alpejki stosunkowo późno, bo dopiero 26 listopada podczas giganta w Killington. Wszystko dlatego, że wcześniejsze edycje zostały odwołane z powodu złych warunków pogodowych lub braku śniegu. W Ameryce Maryna zajęła ósme miejsce. Później niestety nie ukończyła zawodów w Sestriere i Semmering.

Przebudzenie nastąpiło podczas drugiego dnia rywalizacji w Austrii, gdzie zakopianka wjechała na szóste miejsce w gigancie. Tym samym wyrównała rekordową pozycję, uzyskaną w poprzednim sezonie w Courchevel i Kranjskiej Gorze.

Blisko upragnionego podium

Maryna na dziewięć startów w slalomie gigancie PŚ w tym sezonie, cztery razy zmieściła się w czołowej „10”. Ostatnio podczas zawodów w szwedzkim Are, gdzie była dziewiąta. Polka po pierwszym przejeździe była bliska upragnionego podium, bo zajmowała piąte miejsce ze stratą zaledwie 0,15 sekundy do trzeciego. Niestety błędy popełnione w drugiej odsłonie przekreśliły szanse na historyczny wynik.

Ostatni akcent sezonu w Andorze

Naszej najlepszej alpejscy pozostał ostatni start w tym sezonie PŚ. Będzie to slalom gigant rozgrywany w ramach finałów cyklu w Soldeu. Podopieczna Marcina Orłowskiego już 19 marca wystartuje w Andorze wśród najlepszych gigancistek sezonu. Największy ośrodek narciarski w Pirenejach „Grandvalira” już czterokrotnie gościł finałową imprezę. Start pierwszego przejazdu slalomu giganta kobiet rozpocznie się o 9:00. Finałową rundę zaplanowano na 12:00.

Marynie oraz całemu sztabowi gratulujemy udanego sezonu i trzymamy kciuki za ostatni start.

Źródło: Tytus Olszewski