19 MAJA 2022

Kadry Narodowe Kobiet w narciarstwie alpejskim na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych Kobiet w narciarstwie alpejskim na sezon 2022/2023. Utworzone zostały cztery grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, Kadra Narodowa B, Kadra Narodowa Młodzieżowa A i Kadra Narodowa Młodzieżowa B, w których trenować będzie łącznie 10 zawodniczek. 

Do Kadry Narodowej A powołana została Maryna Gąsienica-Daniel, która będzie miała wsparcie czteroosobowego sztabu szkoleniowego. Trenerem głównym naszej najlepszej alpejki pozostaje Marcin Orłowski, ale w sztabie Gąsienicy-Daniel pojawiły się również nowe twarze.

– Od tego sezonu dołącza do nas Włoch Matteo Baldissarutti, który będzie moim asystentem. Jest to trener, z którym współpracowaliśmy już trzy lata temu, więc jest to znana nam osoba. Przez ostatnie trzy sezony Matteo pracował w sztabie Petry Vlhovej. Liczymy na to, że doświadczenie nowego szkoleniowca w pracy z poprzednią grupą bardzo korzystnie wpłynie na jakość treningu i dalszy rozwój naszej zawodniczki. Wspólnie z trenerem Matteo przyszedł do nas nowy serwismen Włoch Pietro Fontana. Cały sztab jest bardzo zmotywowany i gotowy do rozpoczęcia nowej współpracy – poinformował Marcin Orłowski, trener główny Maryny Gąsienicy-Daniel. – Po krótkich wakacjach wróciliśmy już do pracy. Od 16 maja Maryna realizuje treningi stacjonarne w Zakopanem – dodał. – W sztabie szkoleniowym naszej grupy będzie również osoba odpowiedzialna za fizjoterapię. Aktualnie jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma kandydatkami. Ostateczna decyzja powinna zapaść przed głównymi zgrupowaniami specjalistycznymi. Natomiast po trzech latach zakończyliśmy bardzo owocną współpracę z drugim trenerem Przemysławem Buczyńskim, który od tego sezonu dołączył do Kadry Narodowej A w snowboardzie. Dziękujemy Przemkowi za wszystko – podsumował szkoleniowiec naszej najlepszej alpejki.  

Pozostałe Kadry Narodowe: B, Młodzieżowa A i Młodzieżowa B będą miały wspólny sztab trenerski. Głównym szkoleniowcem został Janusz Starzyk, a jego asystentami będą: Tomasz Wydra i Słoweniec Matijaž Marušič. – Wszystkie nasze kadry wspólnie rozpoczynają przygotowania do kolejnego sezonu. Zuza i Magda będą miały zindywidualizowane plany treningowe, nad realizacją których czuwać będą Tomek i Matijaž. Ja natomiast większą uwagę skupię na szkoleniu zawodniczek z grup młodzieżowych – poinformował Janusz Starzyk. – Do grudnia mamy taki plan, że Zuza i Tomek razem z kadra młodzieżową będą realizowali wspólnie z nami wszystkie treningi i obozy kondycyjne oraz specjalistyczne. Natomiast Magda i Matijaž będą z nami tylko na części zgrupowań, ze względu na wcześniejsze rozpoczęcie okresu startowego – dodał.  

Kadra Narodowa A

Zawodniczka:

 1. Maryna Gąsienica-Daniel – TS Wisła Zakopane

Sztab szkoleniowy:

 1. Marcin Orłowski – trener główny 
 2. Matteo Baldissarutti – asystent trenera głównego
 3. Pietro Fontana – serwismen
 4. vacat – fizjoterapeutka 

Kadra Narodowa B

Zawodniczki: 

 1. Zuzanna Czapska – Warszawski Klub Narciarski
 2. Magdalena Łuczak – UKS MitanSKI Zakopane

Kadra Narodowa Młodzieżowa A

Zawodniczki: 

 1. Patrycja Florek – KS Narciarnia Nowy Sącz 
 2. Hanna Zięba – KS Tatra Ski Academy
 3. Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk 

Kadra Narodowa Młodzieżowa B

Zawodniczki: 

 1. Aniela Sawicka – KS MMS Dendysski
 2. Maja Chyla – KS Yeti 
 3. Maja Woźniczka – Team MB Szczyrk
 4. Nikola Komorowska – AZS Zakopane           

Sztab szkoleniowy Kadry Narodowej B, Młodzieżowej A i Młodzieżowej B

 1. Janusz Starzyk – trener główny
 2. Tomasz Wydra – asystent trenera głównego
 3. Matijaž Marušič – asystent trenera głównego
 4. Aleksandra Wyparło – fizjoterapeutka 
 5. Wojciech Wysowski – serwismen
 6. vacat - serwismen
 7. Zbigniew Dendys – trener współpracujący

– Koncepcja utworzenia czterech grup szkoleniowych i ustalenia wewnętrznej pracy w kadrze ma umożliwić zawodniczkom płynne przejście na kolejne poziomy sportowej rywalizacji – wyjaśnił Marcin Blauth, wiceprezes ds. narciarstwa alpejskiego i snowboardu w PZN. – Kadrę Narodową A tworzyć będzie Maryna Gąsienica-Daniel, której celem będzie walka o najlepszą „10” Pucharu Świata i czołowe lokaty w Mistrzostwach Świata Seniorów. W grupie B znalazły się Zuzanna Czapska i Magdalena Łuczak. Będzie to tak zwana kadra Pucharu Europy z licznymi próbami startu w Pucharze Świata i celem sportowym na seniorski czempionat. Odpowiednie wyniki i zaangażowanie będą dla tych dziewczyn przepustką do kadry A – zaznaczył wiceprezes PZN. – Kadra Narodowa Młodzieżowa A jest to grupa z aspiracjami do zdobywania punktów w Pucharze Europy i zajmowania czołowych lokat w zawodach FIS. Imprezami docelowymi dla dziewczyn będą Mistrzostwa Świata Juniorów czy Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Po spełnieniu kryteriów wynikowych nie wykluczamy udziału tych dziewczyn w zawodach wyższej rangi. Zawodniczki otrzymują od nas mocne wsparcia, ale oczekujemy pełnego zaangażowania i motywacji nie tylko na stoku, ale także w pozostałych aspektach życia. Za wsparciem musi iść profesjonalizm, poświęcenie i przekraczanie bariery strefy komfortu. Kadra Narodowa Młodzieżowa B to wsparcie akcyjne dla zawodniczek, które wracają po kontuzji, nie miały najlepszego sezonu lub nie miały jeszcze możliwości rywalizacji na arenie międzynarodowej, ale w Polsce były najlepsze w swoich rocznikach. Dla trenerów będzie to szansa na bliższą współpracę z tymi zawodniczkami podczas zgrupowań, a dla dziewczyn będzie to możliwość wykazania przynależności do wyższej grupy, dzięki nie tylko wynikom, ale również etyce pracy, motywacji z poświęceniem i zaangażowaniem – podsumował Marcin Blauth. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN