13 STYCZNIA 2022

Hat trick Pawła Pyjasa! Drugie złoto Zuzanny Czapskiej

Slalom równoległy zakończył zmagania w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów w narciarstwie alpejskim. 13 stycznia 2022 roku na Szafranówce w Szczawnicy odbyły się ostatnie zawody krajowego czempionatu w konkurencjach technicznych. Złote medale w równoległym wywalczyli: Zuzanna Czapska z klubu WKN Warszawa oraz Paweł Pyjas z KS AZS AWF Katowice.

W pięknej, zimowej scenerii oraz na znakomicie zlodzonej trasie narciarze rywalizowali o mistrzowskie tytuły w slalomie równoległym. Mistrzynią Polski w tej konkurencji została Zuzanna Czapska. – To były dla mnie bardzo udane mistrzostwa. Wciąż mam w sobie wiele emocji, które stopniowo do mnie docierają, jak np. ten triumf w równoległym. Wywalczyłam dwa złote medale i z tego bardzo się cieszę – powiedziała tuż po zakończeniu zawodów reprezentantka klubu WKN Warszawa. Złota medalistka tym samym wywalczyła kwalifikację na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. – Kwalifikacja na igrzyska sprawia, że emocje są nie do opisania. Na Szafranówce od początku jeździło mi się dość ciężko, bo warunki były twarde. Trasa była stroma, co było dla mnie trudne. Było wiele momentów, w których bałam się, że wypadnę, ale za każdym razem walczyłam do końca. To wszystko dużo znaczy dla mnie i dla moich trenerów – dodała. Zapytana o stres przed Pekinem odpowiada: - Jestem szczęśliwa, że mam potwierdzenie, że jadę do Pekinu. Póki co cieszę się wyjazdem. Może za niedługo się rozpłaczę, ale teraz nie chcę się stresować. Staram się delektować radością, która mi teraz towarzyszy – przyznała mistrzyni Polski. – Warunki na slalomie równoległym były naprawdę super, trenerzy jeszcze wczoraj polewali trasę wodą i przygotowali ją naprawdę dobrze. Uważam, że warunki były równe dla wszystkich. Przygotowanie zawodów oceniam na plus, a organizatorzy zadbali o to, abyśmy mieli czas by ochłonąć między przejazdami, więc to był bardzo udany dzień – podsumowała Zuzanna Czapska.

Srebrny medal w zawodach wywalczyła obrończyni tytułu w slalomie równoległym – Maja Chyla z Klubu Sportowego Yeti. 

Na najniższym stopniu podium stanęły ex aequo Hanna Zięba i Daria Krajewska. Hanna Zięba tuż po ceremonii wręczenia medali powiedziała: - Wszystkie trzy dni były dla mnie bardzo wymagające. Cieszę się z kolejnego medalu Mistrzostw Polski Seniorów. Teraz czeka nas powrót do domu, krótki odpoczynek i jedziemy dalej – przyznała Hanna Zięba z KS Tatra Ski Academy. Pozytywne emocje po zawodach towarzyszyły także drugiej brązowej medalistce. – Uważam, że konkurencja była bardzo wyrównana. Trasa była świetnie przygotowana, ponieważ trenerzy polewali ją wodą, dlatego było dosyć lodowo. Myślę, że warunki były równe dla wszystkich. Walka była bardzo zacięta, ale zdobyłam brązowy medal. To były dwa bardzo równe przejazdy, z których jestem zadowolona. Myślę, że były to wspaniałe zawody dla nas, świetna organizacja, bo wszystko poszło bardzo sprawnie, także ja jestem zadowolona – podsumowała Daria Krajewska z AZS Zakopane.

Hat trick w tegorocznych Międzynarodowych Mistrzostw Polski zgarnął Paweł Pyjas z KS AZS AWF Katowice, dla którego były to najlepsze i najważniejsze w karierze mistrzostwa. – Brak mi już słów by opisać jaki jestem szczęśliwy. Tak naprawdę od wczoraj, kiedy wiedziałem, że zakwalifikowałem się na Igrzyska Olimpijskie, miałem spokojną głowę. Na początku rywalizacji w równoległym jechało mi się bardzo ciężko, ponieważ trasa była twarda i bardzo wymagająca. Od początku musiałem zaznajomić się z ustawieniem i z przejazdu na przejazd było coraz lepiej – ocenił 23-latek. – Co prawda w ostatnim przejeździe o mało nie wypadłem z trasy, ale walka opłacała się i finalnie wygrałem. Na koniec chciałbym tylko dodać, że teraz czas na igrzyska – przyznał Paweł Pyjas.

Wicemistrzem Polski został Bartłomiej Sanetra z MKS Skrzyczne Szczyrk, który całą rywalizację podsumował słowami: – Jestem bardzo zadowolony z tego, co pokazałem. Cieszę się, że udało mi się na tych Mistrzostwach Polski wywalczyć drugi medal. Zawody były super przeprowadzone, a warunki bardzo dobre. Bardzo cieszę się z dzisiejszego wyniku. Wiadome było, że Paweł jest lepszy, ale ja i tak jestem z siebie dumny, że walczyłem z nim do końca – powiedział zawodnik MKS Skrzyczne Szczyrk. 

Pierwszy w swojej karierze medal w Mistrzostwach Polski Seniorów wywalczył Piotr Szeląg, reprezentujący barwy klubu Mitan-Ski Zakopane. - Po raz pierwszy stanąłem na podium w mistrzostwach kraju, więc jest to dla mnie wielki sukces. Cieszę się, że wracam do domu z medalem. Co prawda byłbym bardziej zadowolony, gdyby to w slalomie udało mi się zrobić taki wynik, ale nie ma co narzekać, tylko cieszyć się z pierwszego krążka. Pozytywnie ocenię te zawody, bo wszystko poszło sprawnie, bez większych komplikacji, a trasa była znakomicie przygotowana – podsumował brązowy medalista Mistrzostw Polski. 

Źródło: Barbara Daros / PZN