6 GRUDNIA 2023

Czas na zmianę nart. Maryna Gąsienica-Daniel wystartuje w supergigancie w Sankt Moritz

Jak na razie w alpejskim Pucharze Świata odbyły się tylko konkurencje techniczne, ale w njabliższy weekend to się zmieni. Specjalistki od długich nart zainaugurują sezon w szwajcarskim Sankt Moritz, gdzie Maryna Gąsienica-Daniel wystartuje w supergigncie. To jednak nie koniec emocji z udziałem naszych kadrowiczów, bo Paweł Pyjas zadebiutuje w Pucharze Świata, a Piotr Habdas i Mateusz Szczap wystąpią odpowiednio w Pucharze Dalekiego Wschodu w Chinach i Pucharze Europy w Szwajcarii. 

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu 2023/2024 w konkurencjach szybkich miało nastąpić już 18 i 19 listopada na nowej trasie Gran Becca w Zermatt-Cervinia. Niestety niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiły organizację tych zawodów, co oznaczało, że panie muszą poczekać z inauguracją aż do grudnia. Wśród nich znajduje się także Maryna Gąsienica-Daniel, dla której drugą najważniejszą konkurencją po slalomie gigancie jest supergigant.

I to właśnie w niej zobaczymy Polkę aż dwa razy w najbliższy weekend w Sankt Mortiz, a dokładniej 8 i 10 grudnia. Do tej pory najlepszym supergigantowym występem naszej alpejki było 16. miejsce w Pucharze Świata w Lenzerhaide w zeszłym roku. Czy uda się jej przebić ten wynik? O tym przekonamy się już w piątek i niedzielę od 10:30.

W tym roku zakopianka pojawi się także podczas oficjalnych treningów do zjazdu, które jak zapowiadał trener Marcin Orłowski, mają być formą przetarcia i zapoznaniem z trasą. – Przed sezonem trochę więcej potrenowaliśmy supergigant, ale ciągle to jest dużo mniej w stosunku do dziewczyn specjalizujących się w konkurencjach szybkich. W zeszłym sezonie zrobiliśmy FIS-punty w zjeździe, aby móc startować w oficjalnych treningach przed zawodami Pucharu Świata w zjeździe, które z reguły poprzedzają supergiganty. Chcemy uczestniczyć w treningach zjazdu po to, aby poznać trasę i warunki śniegowe, a w tym sezonie mamy taką możliwość. Możliwe, że pójdziemy nawet śladem Valerii Grenier, która jeździła na treningach zjazdu w kurtce i spodniach, a nie w gumie – wytłumaczył szkoleniowiec naszej najlepszej alpejki.

Debiut w Pucharze Świata dla Pawła Pyjasa

Nie tylko Maryna będzie reprezentowała Polskę w alpejskim Pucharze Świata w ten weekend. Po raz pierwszy w karierze na starcie zawodów najwyższej rangi stanie Paweł Pyjas, który dzięki miejscu w czołowej "150" rankingi slalomowego, może wystąpić w tej konkurencji. Polak o pierwsze w karierze pucharowe punkty powalczy w niedzielnej rywalizacji we francuskim Val d’Isere, która rozpocznie się o 9:30. Start finałowej "30" zaplanowano na 13:00.

Spora grupa Polaków na starcie pucharów kontynentalnych

To jednak nie koniec emocji z udziałem naszych alpejczyków, którzy będą rywalizować w pucharach kontynentalnych na całym świecie. Od wtorku 5 grudnia w chińskim Wanglong walczy Piotr Habdas, który w pierwszych zawodach Pucharu Dalekiego Wschodu w gigancie zajął 9. miejsce. W środę czeka go kolejna rywalizacja w tej konkurencji, a od czwartku na zawody slalomowe dołączą do niego Michał i Jędrzej Jasiczkowie.

Z kolei w Pucharach Europy zobaczymy dwójkę naszych reprezentantów. Wśród kobiet o pierwsze punkty tego cyklu powalczy Daria Krajewska, która w austriackim Mayrhofen wystartuje w slalomie gigancie (9 grudnia) i w slalomie (10 grudnia). Natomiast Mateusz Szczap zadebiutuje w czwartek 7 grudnia w tej rangi zawodach podczas slalomu giganta w szwajcarskim Zinal.

Trzymamy kciuki za udane starty naszych alpejczyków i zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych PZN Od Deski Do Deski i PolSKI Mistrz.

Program PŚ kobiet w Sankt Mortiz

8.12, piątek

10:30 supergigant

10.12, niedziela

10:30 supergigant

Program PŚ mężczyzn w Val d’Isere

10.12, niedziela

9:30 I przejazd slalomu

13:00 II przejazd slalomu

Program PE kobiet w Mayerhofen

9.12, sobota

10:00 I przejazd slalomu giganta

12:30 II przejazd slalomu giganta

10.12, niedziela

10:00 I przejazd slalomu

12:30 II przejazd slalomu

Program PE mężczyzn w Zinal

7.12, czwartek

9:30 I przejazd slalomu giganta

12:30 II przejazd slalomu giganta

Program PDW mężczyzn w Wanglong

7-8.12. (czwartek-piątek) slalom

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN