2 MARCA 2022

Sieff i Rettenegger ze złotymi medalami w kombinacji norweskiej

Poznaliśmy pierwszych medalistów FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. W kombinacji norweskiej mistrzynią świata została Włoszka Annika Sieff, tuż za nią uplasowała się Japonka Haruka Kasai, a brąz zdobyła Nathalie Armbruster z Niemiec. Złoty medal wśród mężczyzn wywalczył Stefan Rettenegger z Austrii, drugi był Fin Perttu Reponen, a trzeci Tristan Sommerfeldt z Niemiec. Najlepsza z Polek Natalia Słowik zajęła 16. miejsce, a Maciej Gąsienica-Ciaptak był dopiero 35.

Rywalizowano na Średniej Krokwi oraz trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem metodą Gundersena (jedna seria skoków i bieg – kobiety na 5 km, mężczyźni na 10 km). Po pierwszej części rywalizacji wśród kobiet prowadziła Austriaczka Annalena Slamik, ale dopiero 15. miejsce w biegu zepchnęło ją poza podium (5. miejsce). Japonka Haruka Kasai mimo słabszego biegu zdołała utrzymać drugie miejsce, ulegając na ostatnich metrach zaledwie o 0,9 sekundy trzeciej po skokach Annice Sieff. Świetny bieg i najlepszy czas na 5 km Nathalie Armbruster wywindował ją z 7. miejsca po skokach na najniższy stopień podium. Czwarte miejsce zajęła Niemka Jenny Nowak, a na 6. pozycji uplasowała się druga z Japonek Hazuki Ikeda.

Sześcioro reprezentantów Polski zobaczyliśmy pierwszego dnia rywalizacji o medale Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. Jako pierwsi w zawodach indywidualnych wystartowali kombinatorzy norwescy. W zawodach mężczyzn najlepszym z Polaków był Maciej Gąsienica-Ciaptak, który ukończył zmagania  na 35. pozycji. Andrzej Waliczek uzyska =ł 41. wynik, a tuż za nim uplasowali się 42. Bartłomiej Kuchta i 43. Kacper Jarząbek. Tego dnia w kombinacji norweskiej zadebiutowały reprezentantki Polski. Natalia Słowik wywalczyła 16. miejsce, a Zuzanna Rapacz była 22.

– Nie oddałam dziś najlepszych skoków, za to myślę, że pobiegłam całkiem dobrze i dzięki temu byłam w stanie zdobyć złoty medal, co sprawia, że czuję się świetnie i jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Annika Sieff.

– Skakałam dziś dobrze, nie byłam jednak w stanie dogonić złotej medalistki. Mimo to jestem szczęśliwa i zadowolona z drugiego miejsca i srebrnego medalu – powiedziała Haruka Kasai.

– Nie mogę uwierzyć w to, że zajęłam trzecie miejsce. Nie spodziewałam się tak dobrego wyniku. Ten medal naprawdę wiele dla mnie znaczy – powiedziała Nathalie Armbruster.

Natalia Słowik po słabym biegu spadła z niezłej 10. pozycji na 16. miejsce. – W biegu dałam dzisiaj z siebie wszystko i był to występ na miarę moich możliwości. Natomiast w skokach do poprawy jest przede wszystkim druga faza lotu. Na mistrzostwach wystartuję jeszcze w konkursie skoków i mam nadzieję, że uda się wtedy poprawić błędy – powiedziała Natalia Słowik.

Bezkonkurencyjny w rywalizacji juniorów był Austriak Stefan Rettenegger, który zajął 3. miejsce na skoczni i miał drugi czas w biegu na 10 km. Zajmujący po skokach dopiero 13. miejsce Fin Perttu Reponen był zdecydowanie najszybszy na trasie biegu, co zapewniło mu wicemistrzostwo świata. Trzeci na mecie Tristan Sommerfeldt wyprzedził w końcowej klasyfikacji swojego rodaka z Niemiec Simona Macha. Dopiero 11. czas biegu Sebastiana Oestvolda z Norwegii spowodował, że spadł z pozycji wicelidera na 5. pozycję. Francuz Matteo Baud był szósty zarówno w skokach, jak i w biegu i ostatecznie także zajął 6. miejsce.

– Zdobycie medalu na MŚ Juniorów było moim wielkim celem i fakt, że byłem w stanie tego dokonać sprawia, że jestem bardzo szczęśliwy. Skoczyłem całkiem nieźle, pobiegłem równie dobrze i to zaprocentowało. Teraz jestem na bezpiecznej pozycji startowej w Pucharze Świata, więc mogę nieco odetchnąć. Nie mogę doczekać się tego, co przyniesie przyszłość – powiedział Stefan Rettenegger.

– Nie oddałem dziś swojego najlepszego skoku, natomiast bieg był w moim wykonaniu prawie perfekcyjny. Ważne jest jednak, by zaprezentować się równie dobrze w obu konkurencjach – Perttu Reponen.

– To niesamowite, nie jestem w stanie opisać tego, co czuję, jest to po prostu cudowne. Nie wiem, jakim cudem udało mi się zająć trzecie miejsce, ale zrobiłem to i jest to uczucie nie do opisania. Jestem bardzo usatysfakcjonowany swoimi dzisiejszymi wynikami, udało mi się oddać zarówno dobry skok, jak i dobrze pobiec – Tristan Sommerfeldt.

W czwartek na Średniej Krokwi (HS-105) o medale powalczą skoczkinie i skoczkowie narciarscy – o godzinie 16:00 początek rywalizacji kobiet, o 19:30 rozpocznie się pierwsza seria konkursu mężczyzn.

Oficjalnym Partnerem FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Źródło: Biuro Prasowe MŚJ Zakopane 2022