Biegi Narciarskie
Historyczna edycja Pucharu Grupy Azoty w Zakopanem
12 LUTEGO 2023
Czytaj więcej
21 MAJA 2023
21 maja 2023 roku w Centrum Kongresowym w Szczawnicy odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej edycji Pucharu Grupy Azoty, który minionej zimy już po raz piąty rozegrany został w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Tego dnia nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy i zawodniczki, ich trenerzy, a także najlepsze drużyny klasyfikacji klubowej.
W uroczystościach w Szczawnicy udział wzięły m.in. najlepsze obecnie polskie biegaczki, reprezentantki Kadry Narodowej A – Izabela Marcisz i Monika Skinder. Nagrody laureatom wręczali również: Zbigniew Paprocki – Członek Zarządu Grupy Azoty S.A., Adam Małysz – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz Jan Winkiel – Sekretarz Generalny PZN.
Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich realizowany jest od 2010 roku, a od sezonu zimowego 2018/2019 cykl tych zawodów odbywa się w ramach Pucharu Grupy Azoty. Tytularnym Sponsorem Programu jest Grupa Azoty, która od 2012 roku jest także Głównym Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego oraz Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego.
Minionej zimy uczestnicy Programu rywalizowali w czterech edycjach. Inauguracja V edycji Pucharu Grupy Azoty miała miejsce 7 i 8 stycznia 2023 roku na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Kolejne dwie edycji również odbyły się w Zakopanem (21-22.01.2023 i 11-12.02.2023), a finał rozegrany został w 6 i 7 marca na trasach biegowych Kubalonki. W tym sezonie zmianie uległa formuła części zawodów w najmłodszych kategoriach wiekowych, tj. Dziewczynka, Chłopiec, Młodziczka, Młodzik. Wzorem FIS, PZN wprowadził do rywalizacji tory przeszkód oraz starty metodą falową, które mają na celu wszechstronny rozwój młodych sportowców.
Dzięki wsparciu Tytularnego Sponsora Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którym jest Grupa Azoty – po raz piąty w historii nagrody finansowe otrzymali najlepsi zawodnicy oraz najlepsze zawodniczki Pucharu Grupy Azoty w trzech kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Polski Związek Narciarski przekazał nagrody finansowe ufundowane przez Grupę Azoty pierwszym trzem biegaczkom w kategoriach: Juniorka, Juniorka Młodsza i Młodziczka oraz pierwszym trzem biegaczom w kategoriach: Junior, Junior Młodszy oraz Młodzik.
Nagrodą dla najmłodszych uczestników Pucharu Grupy Azoty jest tygodniowy obóz sportowy, na który uda się sześć najlepszych Dziewczynek i sześciu najlepszych Chłopców.
Laureatki i laureaci V edycji Pucharu Grupy Azoty
Dziewczynka
Chłopiec
Młodziczka
Młodzik
Juniorka Młodsza
Junior Młodszy
Juniorka
Junior
Seniorka
Senior
Po raz piąty w historii nagrody finansowe otrzymało sześć najlepszych zespołów klasyfikacji klubowej Pucharu Grupy Azoty w sezonie 2022/2023.
Sześć najlepszych klubów klasyfikacji generalnej Pucharu Grupy Azoty
Również po raz piąty w historii Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich nagrodzeni zostali także trenerzy, którzy zajmują się szkoleniem młodych narciarzy w klubach. Roczne wynagrodzenia przyznane zostały 15 trenerom z 12 najlepszych klubów rankingu Pucharu Grupy Azoty. Wypłaty trenerskie za szkolenie w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich zostały przyznane według regulaminu Pucharu Grupy Azoty i stąd trzy pierwsze zespoły otrzymały dla swoich trenerów dwie roczne nagrody finansowe w wysokości 1 800 zł miesięcznie. Natomiast klubom z miejsc 4-12 przekazana została jedna roczna nagroda finansowa dla trenera w wysokości 1 500 zł miesięcznie.
15 nagrodzonych trenerów
Tytularnym Sponsorem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty, a organizatorem zawodów Pucharu Grupy Azoty jest Polski Związek Narciarski.
***
Chcąc w kilku słowach ująć ideę programu trzeba powiedzieć, że wśród dzieci i młodzieży poszukiwane są największe talenty, które w przyszłości będą reprezentować nasz kraj na najsłynniejszych trasach biegowych na świecie. Celem programu było stworzenie systemu rywalizacji dzieci i młodzieży opartej o cykl zawodów rozgrywanych w formule Pucharu Świata, a nadrzędnym celem był przede wszystkim rozwój biegów narciarskich w Polsce.