11 LUTEGO 2023

Puchar Grupy Azoty ponownie zawitał do Zakopanego

Trasy Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem po raz trzeci w tym sezonie są areną zmagań w zawodach Pucharu Grupy Azoty, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Po raz pierwszy tej zimy uczestnicy rywalizowali na dystansach techniką klasyczną. Tego dnia najwięcej złotych medali zdobyli reprezentanci klubu UKS Regle Kościelisko, którzy triumfowali w trzech kategoriach wiekowych. 

Ponad 270 zawodników zobaczyliśmy na starcie sobotnich zmagań w Pucharze Grupy Azoty. Tym razem uczestnicy walczyli o medale w czterech kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn: Dziewczynka, Chłopiec, Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza, Junior Młodszy, Open Kobiet i Open Mężczyzn. Po raz pierwszy w historii Pucharu Grupy Azoty najmłodsi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w biegu z torem przeszkód. – To jest naprawdę bardzo fajna edycja, ponieważ warunki dopisują, mamy dużo śniegu, super zabawę i po raz pierwszy w historii polskich biegów narciarskich mamy nowy format zawodów, czyli biegi z torem przeszkód dla najmłodszych uczestników. Rywalizacja była naprawdę ciekawa – przyznał Kamil Fundanicz, koordynator biegów narciarskich w PZN.

W kategorii Chłopiec złoty medal wywalczył Dawid Opoka z klubu UKS Wierchy Zalesie. – Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Ten bieg był zupełnie inny, ponieważ mieliśmy do pokonania tor przeszkód, który był bardzo fajnie rozłożony. Zarówno organizatorzy jak i zawodnicy byli mocno zdeterminowani, dlatego te zawody były fajnie zorganizowane – przyznał Dawid Opoka. – Myślę, że jedną z trudniejszych przeszkód było przechodzenie bokiem nad belkami, ponieważ trzeba było wysoko unosić narty. Natomiast najlepszy był slalom z góry, ponieważ było fajnie, szybko i wymagająco – dodał. 

Drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Grupy Azoty zapisała na swoim koncie Amelia Pitoń z klubu UKS Regle Kościelisko, która stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii Młodziczka. – Ten bieg był zupełnie inny niż zawsze. Mieliśmy do pokonania kilka przeszkód, ale myślę, że dobrze sobie poradziłam. Muszę jednak przyznać, że przeszkody były trudne i wymagające. Warunki natomiast były fajne, a bieg został rozegrany techniką klasyczną, którą lubię – podkreśliła Amelia Pitoń. 

Wśród Młodzików triumfował Jonasz Haratyk z klubu NKS Trójwieś Beskidzka, dla którego było to pierwsze w sezonie zwycięstwo. – Bardzo się cieszę z tego triumfu. To był dobry bieg w moim wykonaniu, ciekawa i nowa formuła biegu, warunki były też fajne, także dzień na plus – stwierdził Jonasz Haratyk. 

Bezkonkurencyjna wśród Juniorek Młodszych była Emilia Szeliga z Klubu Sportowego Turbacz XC. – Trasy były super przygotowane, super mi się biegło, jestem bardzo zadowolona i z uśmiechem na twarzy czekam na niedzielne zawody – podkreśliła Emilia Szeliga. 

Żadnych szans rywalom nie dał również Paweł Bryja z klubu UKS Regle Kościelisko, który pewnie wygrał zawody w Juniorze Młodszym. – To był bardzo udany bieg dla mnie, przede wszytskim dzięki ciężkiej pracy wykonanej przez trenerów i serwismenów, za co im serdecznie dziękuję. Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa. Poza tym warunki nam dopisały, organizatorzy świetnie przygotowali trasę i widzimy się w niedzielę  – podsumował Paweł Bryja. 

W niedzielę uczestnicy Pucharu Grupy Azoty również będą rywalizowali na dystansach techniką klasyczną. Biegi rozegrane zostaną ze startu wspólnego. Start zawodów zaplanowano na godzinę 09:00.

Medaliści i medalistki sobotnich zawodów

Dziewczynka 2,3 km C + tor przeszkód

 1. Justyna Rysula – UKS Regle Kościelisko
 2. Amelia Juroszek – MKS Istebna
 3. Hanna Michałek – MKS Istebna

Chłopiec 2,3 km C + tor przeszkód

 1. Dawid Opoka – LKS Wierchy Zalesie
 2. Hubert Smajdor – KS Jedność Nowy Sącz
 3. Andrzej Michalik – UKS Regle Kościelisko 

Młodziczka 4,6 km C + tor przeszkód

 1. Amelia Pitoń – UKS Regle Kościelisko
 2. Martyna Mańdok – LKS Klimczok Bystra
 3. Olga Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik 4,6 km C + tor przeszkód

 1. Jonasz Haratyk – NKS Trójwieś Beskidzka
 2. Filip Juroszek – NKS Trójwieś Beskidzka 
 3. Antoni Żółkiewski – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 

Juniorka Młodsza 5 km C

 1. Emilia Szeliga – Klub Sportowy Turbacz XC
 2. Laura Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Lena Kliś – SS-R LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy 7,5 km C

 1. Paweł Bryja – UKS Regle Kościelisko
 2. Dawid Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Bartosz Kita – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Open Kobiet 7,5 km C

 1. Daria Szkurat – KS Chochołów
 2. Kamila Idziniak – NKS Trójwieś Beskidzkie 
 3. Weronika Jarecka – LKS Klimczok Bystra

Open Mężczyzn 10 km C

 1. Łukasz Gazurek – NKS Trójwieś Beskidzka
 2. Robert Bugara – UKS Regle Kościelisko
 3. Tomasz Wąsowicz – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Tytularnym Sponsorem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty, a organizatorem zawodów Pucharu Grupy Azoty jest Polski Związek Narciarski. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN