3 GRUDNIA 2022

Polacy w drugiej dziesiątce sprintu PŚ w Lillehammer

Monika Skinder zajęła 16. miejsce, Maciej Staręga był 20. w sprincie techniką dowolną zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata w biegach narciarskich. Oboje w Lillehammer przeszli przez kwalifikacje, oboje odpadli w ćwierćfinałach.

Skinder w porannych eliminacjach miała 29. czas i trafiła do biegu ćwierćfinałowego z Norweżkami Tiril Udnes Weng i Amalie Haakonson Ous, Szwedką Emmą Ribom, Finką Kristą Parmakoski i Szwajcarką Leą Fischer. Kluczowe dla losów rywalizacji było zamieszanie na zakręcie w połowie dystansu spowodowane upadkiem jednej z zawodniczek. Wykorzystały to Weng i Ribom i odskoczyły rywalkom. Skinder goniła czołową dwójkę, ale na metę wpadła trzecia. A jako że bieg był najwolniejszy ze wszystkich ćwierćfinałowych nie mogła liczyć na awans jako „lucky loser”. Polka została sklasyfikowana na 16. pozycji. W finale najlepsza okazała się Szwedka Ribom, która umocniła się na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie.

Staręga w kwalifikacjach zajął 30. miejsce, ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinału. Sztuka ta nie udała się Kamilowi Buremu, który był 33. Do swego kolegi z reprezentacji stracił 59. setnych sekundy. Staręga w walce o półfinał rywalizował w drugim biegu z Włochem Federico Pellegrino, Szwajcarem Romanem Schaadem, Brytyjczykiem Andrew Youngiem oraz Norwegami Simenem Myhre i Haavardem Solaasem Taugboelem. Szósta zawodników cały czas biegła w zawartej grupie, a Polak trzymał się na końcu stawki. Na ostatnim zakręcie przed metą i na finiszowej prostej było bardzo ciasno. Staręga zdołał przebić się jednak na czwartą lokatę. O dwie setne sekundy był lepszy od Younga. Dzięki temu w klasyfikacji sprintu w Lillemhammer zajął 20. lokatę. A w finale pewnie zwyciężył Johannes Hoesflot Klaebo, który - podobnie jak Ribom - odniósł drugą wygraną w sezonie w rywalizacji na najkrótszym z dystansów i nadal jest liderem w Pucharze Świata w sprincie.

KLASYFIKACJA SPRINTU TECHNIKĄ DOWOLNĄ KOBIET:

1. Emma Ribom (SWE)
2. Maja Dahlqvist (SWE)
3. Tiril Udnes Weng (NOR)
16. Monika Skinder (POL)

KLASYFIKACJA SPRINTU TECHNIKĄ DOWOLNĄ MĘŻCZYZN:

1. Johannes Hoesflot Klaebo (NOR)
2. Federico Pellegrino (ITA)
3. Even Northug (NOR)
20. Maciej Staręga (POL)
33. Kamil Bury (POL)

W niedzielę w Lillehammer biegi na 20 kilometrów ze startu wspólnego techniką klasyczną kobiet i mężczyzn.

Źródło: PZN