24 LISTOPADA 2022

Izabela Marcisz: Oczekiwania są coraz większe

Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich rusza w najbliższy weekend w fińskiej Ruce. Izabela Marcisz podchodzi to tegorocznej rywalizacji z kolejnymi doświadczeniami, spokojem i pozytywnymi wnioskami po zgrupowaniu i testowych startach w Muonio. Z reprezentantką Polski rozmawiamy o oczekiwaniach, planach i przygotowaniu do walki w PŚ i najważniejszych imprezach.

PZN: Jak oceniasz swoje przygotowanie i jakie masz oczekiwania przed tegorocznym sezonem?

- Myślę, że jest duża ekscytacja związana z początkiem sezonu. Pierwsze testy w Finlandii pokazały, że trzymam poziom i czekam z niecierpliwością na starty w Pucharze Świata. Na pewno oczekiwania są z roku na rok coraz większe. W zeszłym roku wciąż walczyłam o top 30, ale w tym sezonie to powinno być już stałe miejsce. Mam wewnętrzne poczucie spokoju. Do tego sezonu chcę podejść spokojnie, bez szarpiących mną emocji.

PZN: Jesteś coraz bardziej doświadczoną zawodniczką. Jak czujesz się przed startem pierwszych zawodów i przed całym sezonem?

- Z roku na rok odczucia przed startem sezonu są inne. Doświadczenie jest coraz większe, z czego bardzo się cieszę. Ubiegły rok nauczył mnie bardzo dużo i bardzo wiele pokazał. Szczególnie ważne były Igrzyska Olimpijskie, na których mieliśmy bardzo dużo startów. To dało mi ogrom wiedzy. Dzięki tej wiedzy i doświadczeniu mogłam spokojnie przygotować się do tego sezonu i do najważniejszych imprez, czyli Mistrzostw Świata U23 w Kanadzie i Mistrzostw Świata w Planicy.

PZN: Harmonogram przygotowań ułożony jest tak, aby szczyt formy przyszedł w najważniejszych momentach…

- Plan jest oczywiście ułożony pod te główne imprezy, ale pewien poziom trzeba trzymać przez cały sezon. Tak zawsze było, jest i myślę, że zawsze będzie. Jednak kalendarz został oczywiście ułożony tak, aby z główną formą trafić na główne imprezy

 

RUKA PŚ 25/27.11 - starty Polaków

  • Sprint: Monika Skinder, Izabela Marcisz, Maciej Staręga Kamil Bury
  • 10km: Monika Skinder, Izabela Marcisz, Maciej Staręga, Kamil Bury, Dominik Bury, Sebastian Bryja, Robert Bugara
  • 20km Izabela Marcisz, Dominik Bury
 

Źródło: PZN