Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Podsumowanie sezonu PZN i zawodów LOTOS Cup 2012

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

(Wszystkie fot. Urząd Gminy Nowy Targ) (Wszystkie fot. Urząd Gminy Nowy...

PZN będzie wspierał rozwój narciarstwa biegowego w gminie Nowy Targ

19-10-2018
16 października 2018 roku odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Gminy Nowy Targ dotyczące współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Narciarskim a Gminą Nowy Targ w zakresie poprawy infrastruktury narciarskiej i rozwoju sportów zimowych na terenie Gminy. W obecności Rady Gminy oraz Wiceprezesa PZN Wojciecha Gumnego, Prezes PZN Apoloniusz Tajner oraz Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy.

Władze gminy Nowy Targ od kilku lat kładą duży nacisk na rozwój w regionie narciarstwa biegowego. Od 2014 roku systematycznie rozbudowywane są trasy biegowe. Dziś na terenie gminy jest już około 30 kilometrów tego typu ratrakowanych tras. Organizowanych jest szereg imprez dla dzieci i dorosłych, a także szereg szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego i instruktorów. Uruchomiony został program stypendialny dla młodych sportowców.

Władze gminy poszły jeszcze dalej w swoich działaniach i w najbliższym czasie - jeszcze w tym roku kalendarzowym - ma ruszyć budowa Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Koszt całkowity inwestycji opiewa na kwotę 11 milionów złotych. Władzom gminy udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Sportu w kwocie 4 mln złotych i Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 2 mln złotych. W ramach inwestycji – nad realizacją której prace rozpoczęły się już w 2016 roku - powstanie narciarska trasa biegowa o długości 1,85 km o szerokości ok. 9 metrów na podbiegach i 6 metrach na zjazdach wraz ze stadionem i odpowiednim zapleczem. Planowo trasy biegowe mają zajmować powierzchnię około 13 tys metrów kwadratowych. Obiekt będzie wyposażony w szatnie i zaplecze techniczne i sędziowskie oraz trasę nartorolkową. Planowana jest też budowa stadionu ziemnego z terenem przygotowanym na montaż rozbieralnych trybun. Rzecz jasna będzie też profesjonalny system naśnieżania. Całość będzie oświetlona. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku.

I właśnie w ramach podpisanej umowy PZN ma wspierać władze gminy w budowie, funkcjonowaniu i promocji Centrum Narciarstwa Biegowego.

- PZN zawsze będzie przyklaskiwać tego typu inicjatywom, stąd moja obecność tutaj i ta umowa – podkreśla prezes PZN, Apoloniusz Tajner – Po sukcesach w skokach narciarskich, które mamy dzisiaj na wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym jak i infrastruktury, teraz skupiamy się właśnie na biegach narciarskich. Przykład Justyny Kowalczyk czy innych naszych zawodniczek pokazują, że potencjał w tej dyscyplinie też mamy olbrzymi. Do tego aby się ta dyscyplina rozwijała potrzeba właśnie przede wszystkim odpowiedniej o infrastruktury, bo dzieci i młodzieży chętnych do uprawiania tego sportu nie brakuje. Ośrodki takie jak ten który budował się będzie w Klikuszowej, są albo w najbliższej przyszłości powstaną m.in. w Białymstoku, Ustrzykach, Tomaszowie Lubelski, Ptaszkowej, Siedlcach, w Wiśle-Istebnej na Kubalonce czy na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Cieszę się że na terenie gminy Nowy Targ są ludzie tak zaangażowani i zdeterminowani w ciągłym rozwoju i popularyzacji biegów narciarskich. Wiem, że na tym terenie są bogate tradycje związane z tą dyscypliną i ważne że ta tradycja jest kontynuowana i dobrze rokuje na przyszłość. Pozostaje mi tylko pogratulować i kibicować. A władzom Gminy udzielam z tego miejsca pełnego poparcia – dodał Tajner.

Prezes PZN poinformował że w ramach strategii rozwoju w ciągu najbliższych 4 lat w kilku miejscach w Polsce pojawią się urządzenia do produkcji tzw. śniegu technicznego, co umożliwi z jednej strony szybsze uruchomienie tras, a z drugiej ich czasowe wydłużenie. Jednym z takich miejsc ma być właśnie Klikuszowa.

- Pozytywna opinia i poparcie jakie udzielił nam PZN na czele z panem prezesem Tajnerem była istotna przede wszystkim w kwestii uzyskania dotacji, a bez niej realizacja tej inwestycji byłaby bardzo trudna. Dlatego bardzo dziękuję panu prezesowi za pomoc i liczę, że w przyszłości nasza współpraca będzie się jeszcze mocniej zacieśniać i przyniesie kolejne efekty – podkreślił wójt gminy Nowy Targ, Jan Smarduch.
Źródło: PZN za Urząd Gminy Nowy Targ
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.