Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

90 lecie Polskiego Związku Narciarskiego

Szukaj w serwisie

PZN  »  Strefa PZN  »  Aktualności

Aktualności

Konkurs "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich" - pytania i karta odpowiedzi

09-06-2017
Uczniów wszystkich typów szkół oraz studentów zapraszamy do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich" - "Polskie skoki w XX wieku", któremu patronuje Polski Związek Narciarski.HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ POLSKICH SKOKÓW NARCIARSKICH

EDYCJA 2017

„POLSKIE SKOKI W XX WIEKU”

KONKURS POD PATRONATEM POLSKIEGO ZWIĄZKU NARCIARSKIEGO

I. PYTANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW (za 1-2 pkt)

 1. Słynny polski skoczek narciarski i przedstawiciel innych dyscyplin narciarstwa klasycznego, który na skoczni we włoskim mieście Ponte di Legno ustanowił rekord świata w długości skoku w 1931 r. Podaj jego nazwisko i długość rekordowego skoku.
 2. W 1938 r., podobnie jak w bieżącym roku, mistrzostwa świata odbyły się w Lahti. Stanisław Marusarz osiągnął tam życiowy sukces, zdobywając tytuł wicemistrza świata. Do mistrzostwa zabrakło wówczas niewiele, ułamek punktu. Polskiego skoczka nazwano wówczas „moralnym mistrzem świata”.
  Z jakiego powodu?
 3. Pochodził z narciarskiej rodziny, był jednym z czterech braci uprawiających wyczynowo skoki narciarskie. Olimpijczyk i rekordzista Polski w długości skoku. Tak wspomina swoje pierwsze narty wykonane przez ojca: „Były to deski jesionowe, które co wieczór wkładało się do dużego garnka i gotowało przez dwie godziny. Później wkładało się je dziobami pod kredens, aby były wygięte. Rano się je wyciągało i jechało do szkoły w Malince. Wieczorem narty były znowu proste, i tak co dzień.” Kim jest ten skoczek i ile metrów skoczył ustanawiając rekord Polski?
 4. Polski skoczek, wicemistrz świata z Zakopanego w 1962 r. , którego na średniej skoczni od złota dzieliło zaledwie 1,1 pkt. Kto to był i jaka była długość jego najlepszego skoku w trzyseryjnym konkursie?
 5. Skoczek narciarski z Wisły, walczył na mistrzostwach świata w skokach w Zakopanem 1962 na skoczni k-65 o miejsce na podium. W dwóch najdłuższych skokach uzyskał identyczną odległość, co brązowy medalista na tej skoczni oraz mistrz świata i rekordzista na skoczni dużej (103 m.) Helmut Recknagel. O kim mowa i które miejsce ostatecznie zajął?
 6. Stanisław i Roman byli rekordzistami Wielkiej Krokwi (Roman nieoficjalnym), Bartłomiej zdobywał medale Uniwersjady. Podaj nazwisko, które łączy wymienionych skoczków, przedstawicieli trzech pokoleń tej samej rodziny.
 7. Podaj imię i nazwisko klubowego trenera Wojciecha Fortuny 1972 r., w czasie kiedy zdobył olimpijskie złoto w Sapporo. Jaki to był klub sportowy?
 8. Pięciokrotnie ustanawiał rekord Polski w długości skoku. Jego rekord dotrwał do przełomu XX i XXI wieku. Podaj imię i nazwisko tego skoczka, a także różnicę metrów pomiędzy pierwszym i ostatnim ustanowionym przez niego rekordem Polski.

  Pytania Premium (za 5 pkt)

 9. Na nartach jakich producentów skakał w swojej karierze zawodniczej Adam Małysz?
 10. Którzy z obecnych oraz byłych polskich skoczków narciarskich uczestniczyli więcej niż jeden raz w charytatywnym Meczu Gwiazd w Szczecinie, którego organizatorem od 2008 r. jest Stowarzyszenie Siatkarze dla Hospicjum?
 
II. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW (za 1-3 pkt)

 1. Sportowiec, który czynnie uprawiał skoki narciarskie ponad dwadzieścia lat – od 1959 do 1979 r., gdy w wieku 33 lat zakończył karierę zawodnika. Mówiono o nim, ze względu na nienaganny styl „elegancki skoczek”. Ustanowił rekord Wielkiej Krokwi w 1973 r. Każdego roku odbywa się memoriał ku pamięci tego światowej klasy skoczka, a później znakomitego trenera. Jaką nazwę nosi ten konkurs i kto w nim zwyciężył w poszczególnych kategoriach wiekowych w 2017 roku?
 2. W którym polskim klubie sportowym w drugiej połowie lat 40. XX wieku, w celu wydłużenia cyklu treningowego także w sezonie letnim, odbywały się skoki narciarskie na słomie, a w latach 60-tych także na matach kokosowych? Kto był prekursorem tego rodzaju skoków w Polsce? Podaj jeszcze inne rzadkie techniki treningowe stosowane ze skoczkami narciarskimi przez tego szkoleniowca.
 3. W którym roku rozegrano pierwszy w Polsce konkurs drużynowy w skokach narciarskich i jaka drużyna została jego zwycięzcą?


III. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH I STUDENTÓW (za 1-3 pkt)

 1. Któremu z polskich skoczków mistrz świata z Zakopanego i mistrz olimpijski z igrzysk w Squaw Valley, Helmut Recknagel, dedykował i następnie przekazał swój złoty medal i z jakiego powodu?
 2. W jakim mieście znajdowała się skocznia, o której mowa poniżej: "Otwarto ją w 1927 roku. Jej rekordzistą był mistrz świata z Zakopanego, Norweg Sigmund Ruud, który uzyskał na niej 58 metrów. "
 3. W latach 80-tych należał do kadry polskich skoczków, startował w zawodach Pucharu Świata. W ostatnich latach zdobywał medale mistrzostw świata weteranów jako reprezentant USA. O kim mowa?

 

Do pobrania:

 

Pytania konkursowe (pdf)

 

Karta odpowiedzi

Regulamin konkursu

Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.