Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego

Szukaj w serwisie

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Aktualności

Joanna Gawron i Joanna Szwab Joanna Gawron i Joanna Szwab
Trener Kazimierz Bafia Trener Kazimierz Bafia

Joanna Gawron w locie Joanna Gawron w locie
Joanna Szwab w locie Joanna Szwab w locie

Kadra polskich skoczkiń rusza na zawody do Niemiec

10-08-2011
Od 1 sierpnia kadra polskich skoczkiń otrzymała oficjalne wsparcie ze strony Polskiego Związku Narciarskiego. Trener Kazimierz Bafia przedstawia poniżej zasady, na jakich ma ona funkcjonować. W najbliższym czasie Joannę Szwab i Joannę Gawron, a także Magdalenę Pałasz  czekają starty w Niemczech - pierwsze już w ten weekend w Bischofsgruen.

Polski Związek Narciarski wystosował wniosek i otrzymał środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (zasilanego z dopłat do gier Totalizatora Sportowego) na działalność kadry polskich skoczkiń narciarskich. - Od pierwszego sierpnia wszystko zaczyna funkcjonować normalnie, mamy zapewnione finansowanie - mówi trener kadry Kazimierz Bafia. - Do końca tego roku opłaconych zostanie 15 dni zgrupowania zagranicą i 25 dni w Polsce oraz sprzęt (narty, buty, kombinezony). Dni spędzone poza Polską to wyjazdy na zawody w Niemczech. W najbliższy weekend dziewczyny wystąpią w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Bischofsgruen (13-14 sierpnia), potem start w kobiecych zawodach FIS w Poehla (17 sierpnia) i kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego w Oberwiesenthal (19-20 sierpnia). Później wystąpimy także w Czechach na zawodach w Libercu.

Trener kadry zajmuje się zawodniczkami już od kilku lat. - Jestem trenerem w klubie TS Wisła Zakopane, którego zawodniczkami są Asia Gawron i Asia Szwab, więc to nie jest nowość, że trenujemy razem. Młodszą Aśkę trenuję od samego początku, czyli od pięciu lat. Asią Gawron opiekowałem się przed tym jak rozpoczęła naukę w SMS Zakopane (wtedy przejął ją Mariusz Chrapek, a potem na prośbę ojca Asi Pavel Mikeska). Od roku znów jestem jej trenerem klubowym razem z Józefem Jarząbkiem - tłumaczy Kazimierz Bafia.

- Do tej pory trenowaliśmy w klubie, teraz jako kadra będzie podobnie, tyle że mamy dodatkowo możliwość wyjazdów na zgrupowania i startów w zawodach za pieniądze PZN, a nie klubu, co znacząco poprawia naszą sytuację. Mamy zapewnione konsultacje-treningi w Szczyrku 5 razy po 5 dni do końca tego roku.

Na razie w kadrze są dwie zawodniczki, ale jest nadzieja, że w przyszłości pojawią się nowe twarze. - Są dwie grupy dziewczynek, trenowane przez Wojtka Tajnera (Beskidy) i Krystiana Długopolskiego (Zakopane), powoli zaczyna pojawiać się coraz więcej zawodniczek. Potrzeba jednak co najmniej 2-3 lat, aby zaczęły skakać na poziomie Asiek - zauważa trener.

- Od początku wakacji skaczemy w Zakopanem na K-65 i K-85, z tym że dwa tygodnie przed zakopiańskimi zawodami Pucharu Kontynentalnego skupiliśmy się już wyłącznie na K-85. Treningi odbywały się też w Szczyrku. Młodsza Aśka skakała już naprawdę dobrze, ale miała dwa poważne upadki - jeden w Szczyrku, a drugi w Zakopanem. Wyglądało to mniej więcej jak upadek Mazocha w Zakopanem, ale na szczęście obyło się bez kontuzji. Miało to jednak wpływ na jej podświadomość i teraz musi się odblokować. Wiem, że gdyby tych upadków nie było, spokojnie zdobyłaby punkty PK. Na szczęście powoli zaczyna poprawiać skoki i wracać do tego, co było przed upadkiem, czuć się coraz pewniej na skoczni - tłumaczy Bafia.

Celem na najbliższy rok są punkty Pucharu Kontynentalnego.  - Punkt Pucharu Kontynentalnego w zasadzie był w rękach Asi Szwab, jednak z powodu dyskwalifikacji w Zakopanem nie zrealizowaliśmy celu. Mam nadzieję, że uda się to w Niemczech. Tam jednak będzie znacznie trudniej, bo pojawi się na pewno więcej zawodniczek niż w Polsce.

- W Niemczech będą już nowe kombinezony i mam nadzieję, że sytuacja z dyskwalifikacją się nie powtórzy. Asia Szwab startowała w Zakopanem w kombinezonie z zimy, a od tego czasu trochę urosła, przez co była na granicy przepisów. Jeszcze dzień wcześniej wszystko sprawdzaliśmy i było w porządku. Zawodniczki mają jednak mało obycia i nie do końca wiedzą, jak stanąć do kontroli, aby zmieścić się w limitach. Asia starała się, no ale nie udało się. Za to nowy kombinezon będzie już taki, jak trzeba, aby bez problemów przechodziła kontrole - zapewnia trener Kazimierz Bafia.

Joannie Gawron, Joannie Szwab i Magdalenie Pałasz życzymy powodzenia w startach w Niemczech i Czechach!
Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Komentarze użytkowników:
Autor:~baron   Data: 2011-08-13 21:17:49

Brawa dla dziewczyn i powodzenia.

Autor:~Anika   Data: 2011-08-11 22:48:15

Wreszcie!! Mam nadzieję, że zdobędą punkty w tym sezonie. Życzę im powodzenia!

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.