Forum Nordicum w Szklarskiej Porębie 2015

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Ga-Pa: Turniej 4 Skoczni - Wygrana Schlierenzauera, Małysz 5., Stoch 23.

01-01-2008
Adamowi Małyszowi nie udało się w Garmisch-Partenkirchen zająć miejsca na podium. Polak w drugim konkursie Turnieju Czterech Skoczni zajął piąte miejsce. Wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer. Austriak, lądując na 141 metrze, ustanowił nowy rekord Wielkiej Skoczni Olimpijskiej. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Thomas Morgenstern zakończył konkurs na szóstym miejscu i strzacił na rzecz Schlierenzauera pozycję lidera Turnieju Czterech Skoczni.

Drugie miejsce w Garmisch-Partenkirchen zajął prowadzący po pierwszym swoim skoku Fin Janne Ahonen - po pierwszej serii był on właścicielem rekordu nowej skoczni (139 m), a trzeci był Niemiec Michael Neumayer. Kamil Stoch był 23. Blisko awansu do drugiej serii był Marcin Bachleda, ale ostatecznie wynik 123 m dał trzeciemu Polakowi w konkursie 31. lokatę.

Małysz, który wyśmienicie skakał już w porannych kwalifikacjach, bardzo dobrze skoczył w pierwszej serii, szybując na odległość 133 m, co dało mu 129.9 pkt. Lepsze rezultaty od Polaka uzyskali w tej serii tylko Norweg Tom Hilde (133 m - 130.4 pkt) i Szwajcar Andreas Kuettel (132,5 - 130.5 pkt). Fin Janne Ahonen „przeskoczył” wszystkich, lądując na odległości 139 m - 138.2 pkt.

W noworocznym konkursie nie było KO - organizatorzy zrezygnowali z rozgrywania pierwszej serii konkursu w systemie, gdy skoczkowie rywalizują w parach.

Wtorkowe zawody były pierwszym konkursem Pucharu Świata na nowej skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Poprzedni obiekt, zbudowany z okazji igrzysk olimpijskich w 1936 roku, został zburzony 14 kwietnia. Nowy, na którym można skakać nawet na odległość 150 m, kosztował 14 milionów euro. Stalowa konstrukcja skoczni waży 750 ton i mierzy 65 metrów.