Gala Olimpijska w PKOl-u - sobota, 14.04.2018

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

FIS Cup w Zakopanem: Pilch i Niżnik z punktami

12-01-2019
Reprezentanci Austrii zdominowali sobotnią rywalizację na Wielkiej Krokwi w Zakopanem i wywalczyli dwa pierwsze miejsca na podium w zawodach FIS Cup. Zwycięstwo w konkursie odniósł Claudio Moerth, który lądował odpowiednio na 134 oraz 131 metrze. Drugie miejsce, po skokach na odległość 131,5 oraz 132,5 metra, wywalczył Maximilian Lienher. Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Czech Dusan Dolezel, który uzyskał 140 oraz 126 metrów. Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się Tomasz Pilch, który ukończył zawody na 15. miejscu.

18-latek powraca do dobrej dyspozycji i w sobotnim konkursie na Wielkiej Krokwi skakał daleko. W pierwszej serii wylądował na 135 metrze i odległość ta zapewniła Tomaszowi Pilchowi drugie miejsce. W finale podopieczny Macieja Maciusiaka uzyskał 128,5 metra i miał wielkie szanse na zdobycie pierwszego w tym sezonie miejsca na podium. Wiślanin do końca walczył o jak najlepszą odległość, niestety zaliczył upadek podczas lądowania i zawody ukończył na 15. pozycji. – Moje skoki były dzisiaj dobre. Znów fajnie zaczyna mi się skakać – ocenia swoje próby Tomasz Pilch. – Szkoda tej drugiej serii, ponieważ upadek odebrał mi miejsce w czołówce. To był zdecydowanie mój błąd – dodaje 18-latek. – Na progu było dobrze. Następnie nad bulą złapałem fajną wysokość, jednak jak tylko przeleciałem za bulę, poczułem jakby nagle zabrakło powietrza. Zaczęło przyciągać mnie do zeskoku, a ja chciałem wyciągnąć z tego skoku jak najwięcej i niestety zbyt późno podszedłem do lądowania. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z moich skoków – podsumowuje nasz junior.

Tego dnia punkty zdobył również Adam Niżnik. 17-latek rzutem na taśmę awansował do serii finałowej, zajmując na półmetku rywalizacji 30. miejsce. W pierwszej serii Niżnik uzyskał 118,5 metra, jednak w finale odpalił świetny skok, dzięki któremu awansował na 19. pozycję. W drugiej serii Adam Niżnik skoczył 134,5 metra. – Z dzisiejszych zawodów jestem bardzo zadowolony. Skocznia była świetnie przygotowana, jednak podczas zawodów wiatr trochę kręcił i niestety w pierwszej serii trafiłem na gorszy warunek, z którego ciężko było odlecieć. Jednak cieszę się, że ten skok pozwolił mi dostać się do drugiej serii. W finale warunki się uspokoiły, na szczęście już miałem lepszy warunek, co pozwolił mi odlecieć tak daleko – podkreśla Adam Niżnik. – Nie są to moje pierwsze punkty w zawodach FIS Cup, ponieważ latem wywalczyłem je w Szczyrku. Natomiast jest to mój najlepszy występ w tych zawodach, z którego jestem bardzo zadowolony – podsumowuje 17-latek.

W niedzielę na Wielkiej Krokwi w Zakopanem rozegrane zostaną drugie zawody z cyklu FIS Cup. Pierwszą serię konkursową zaplanowano na godzinę 10:00.

Źródło: Anna Karczewska / PZN