Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Kongres ISIA - Kraków 2012

Szukaj w serwisie

PZN  »  Skoki  »  Aktualności

Aktualności

fot. Alicja Kosman / PZN fot. Alicja Kosman / PZN
fot. Alicja Kosman / PZN fot. Alicja Kosman / PZN

Kamil Stoch: „Muszę poszukać pozycji z igrzysk”

17-05-2016
Podczas gdy wszyscy kadrowicze pracowali na salach gimnastycznych i siłowni w Szczyrku i Zakopanem, Kamil Stoch rozpoczął treningi na drugim końcu świata – w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywał przez miesiąc na zaproszenie tamtejszej Polonii. Wrócił prosto na zgrupowanie w Szczyrku i rozpoczął poszukiwanie odpowiedniej pozycji dojazdowej. - Musimy zmienić nasze myślenie o odbiciu. Odrobinę zmienia się moja pozycja dojazdowa, aczkolwiek staram się wrócić trochę do tego, co było dwa-trzy lata temu. Muszę cofnąć się i poszukać pozycji z igrzysk czy mistrzostw świata, która dawała mi najlepszy kierunek i największą moc, a co za tym idzie dalekie skoki – tłumaczy lider polskiej kadry. - Gdy moja pozycja uciekła, miałem potem w poprzednim sezonie dużo problemów. Przez to kierunek odbicia był bardzo agresywny. Traciłem dużo w pierwszej części skoku – wspomina ubiegłą zimę.

Kamil był jeszcze młodym zawodnikiem, gdy do pracy w polskiej Kadrze B zatrudniony został Stefan Horngacher. Wraz z Austriakiem Stoch osiągnął drużynowy medal mistrzostw świata juniorów. Dziś znów Horngacher jest jego trenerem głównym. – W porównaniu z tamtym okresem są różnice w treningu, bo sport się zmienia, idzie do przodu i chcąc nie chcąc wszyscy musimy cały czas szukać czegoś nowego, czym można wygrać z resztą świata. Trener na pewno jest dużo bogatszy o wiedzę i doświadczenia, które miał podczas współpracy z nami, ale też kadrą Niemiec. Natomiast jeśli chodzi o zachowanie w stosunku do zawodników to w dalszym ciągu jest tak samo dobrym człowiekiem. Trener jest bardzo pozytywną osobą, otwartą na dyskusję, rozmowy, a ja bardzo to sobie cenię. Żadnego systemu kar w kadrze nie trzeba wprowadzać. Zasady są bardzo proste: każdy ma wykonywać zadania, a jeśli komuś się nie chce, to nikt go do niczego nie będzie zmuszał, ale miejsca dla niego w kadrze zabraknie – podkreśla mistrz olimpijski z Soczi.

- W tym momencie trener zwraca przede wszystkim uwagę na poprawne wykonywanie ruchu. Najważniejsze to zbudować dobrą postawę techniczną i na tym bazować podczas całego treningu. A przy tym ważne są też kwestie motoryczne, by zwiększyć siłę mięśni, moc, którą musimy włożyć w odbicie – wyjaśnia Kamil Stoch.

Po minionej zimie podkreślano, że jedną z przyczyn słabszych wyników był sprzęt, który nieco odstawał od tego, co posiadali Niemcy czy Austriacy. Teraz ma być inaczej. - Na pewno będzie dużo zmian, które będziemy chcieli wprowadzić, bo cały czas szukamy czegoś nowego. Do tego celu została zatrudniona specjalna osoba – Michal Doleżal, który wraz z całym sztabem będzie szukać nowych rzeczy, materiałów. Na tę chwilę nie wiem, czy coś zostało wymyślone czy nie, ale na razie skaczemy na takim samym sprzęcie jak zimą, by wdrożyć się w trening. Nowe elementy będziemy dokładać z czasem – tłumaczy zawodnik.

Kamil ma za sobą także kilka treningów na nowej platformie dynamometrycznej. - Miałem już okazję być przetestowany na tej platformie. Jako zawodnik nie chcę wchodzić w szczegóły, parametry. Mam się skupić na poprawnym wykonaniu ruchu, a te wszystkie wyświetlające się współczynniki są do pomocy trenerom. Na pewno jest to nieco inna platforma niż ta, z której korzystaliśmy wcześniej i pokazuje pewne elementy, których tamta nie miała, jednak nie potrafię dokładnie ocenić czy jest dużo lepsza – komentuje Stoch.
Źródło: Alicja Kosman / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.