Nowa obrotowa kamera
Wisła - skocznia narciarska Malinka


Kliknij i oglądaj - Kamery on-line

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia...

Następne zawody

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

XXI Kursokonferencja PZN

Szukaj w serwisie

PZN  »  Biegi  »  Aktualności

Aktualności

W Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów

06-02-2020
Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich były okazją do przetestowania zmodernizowanych tras biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Podczas minionego weekendu w zimowej stolicy Polski rozegrane zostały trzy konkurencje, a najwięcej medali wywalczyli reprezentanci klubu KS AZS AWF Katowice, którzy pięciokrotnie stawali na podium zawodów.


Po raz czwarty z rzędu złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie wywalczyła Monika Skinder z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. - Jak najbardziej jestem zadowolona z moich wyników w Mistrzostwach Polski, a kolejny już czwarty złoty medal w sprincie bardzo mnie cieszy. Moja dyspozycja idzie do góry i jest to dobry prognostyk przed następnymi startami - mówi z uśmiechem na twarzy świeżo upieczona mistrzyni Polski. - Podczas sprintu rywalki zawsze napierają. Do samego końca walczyłam o zwycięstwo z Izabelą Marcisz. Była to fajna walka i myślę, że obie byłyśmy zadowolone z tego biegu, więc pozostaje nam się ciszyć i pracować dalej - dodaje Skinder. - Pogoda nas nie rozpieszczała podczas tego weekendu. W niedzielę warunki były trudne ze względu na opady deszczu i wysokie temperatury. Na trasie było miękko, w niektórych miejscach nie było już torów, więc to też utrudniało nam pracę. Od samego początku trzeba było iść mocno i walczyć do samego końca. Wykonałam dobrą pracę, bo jak widać zdobyłam srebrny medal i jestem bardzo zadowolona - podkreśla aktualna wicemistrzyni świata juniorek z w sprincie. Kolejny medal krajowego czempionatu podopieczna Waldemara Kołcuna wywalczyła w biegu na 10 km stylem klasycznym. - Myślę, że na długich dystansach czuję się lepiej właśnie klasykiem niż technika dowolną. Od rana miałam w głowie myśli, że tego dnia walczę o ten srebrny medal. Osiągnęłam to, więc ten wynik tym bardziej mnie zadowala. Wiedziałam, że Iza jest główną faworytką na dystansach, ale nie poddawałam się i zaliczyłam naprawdę dobry bieg - podsumowuje 18-latka.


Z trzema medalami, dwoma złotymi i jednym brązowym, wyjechał z Zakopanego Kamil Bury. Reprezentant klubu KS AZS AWF Katowice razem z kolegami z drużyny zdobył tytuł mistrzowski w sztafecie, kolejnego dnia stanął na najwyższym stopniu podium w sprincie, natomiast na zakończenie mistrzostw wywalczył brąz na dystansie. - Jak najbardziej jestem zadowolony z tegorocznych Mistrzostw Polski. W sztafecie, po przeanalizowaniu innych drużyn, liczyliśmy na złoto i tak też się stało. Konkurencja nie była zbyt duża, ale każdy z nas wykonał dobrą pracę i jestem zadowolony z tych zawodów - podkreśla starszy z braci Burych. - Jeśli chodzi o sprint to wiedziałem, że mam szanse na złoty medale, ale zdawałem sobie również z tego sprawę, że będzie ciężko wygrać z Maćkiem. Już w kwalifikacjach pobiegłem dosyć szybko i moja dyspozycja nie zawiodła mnie aż do finałów, ten złoty medal jest dla mnie ważny - dodaje mistrz Polski w sprincie. - W biegu na 15 km klasykiem nie miałem szans na zwycięstwo i o tym byłem przekonany już przed biegiem. Głównym faworytem był mój brat, który świetnie radzi sobie na dystansach, co niejednokrotnie potwierdził w tym sezonie. Dominik punktuje w Pucharze Świata, więc nie jest to byle jaki zawodnik, a uzdolniony i doświadczony sportowiec - chwali brata Kamil Bury. - Liczyłem, że będę walczył o podium. Wiedziałem, że stać mnie na drugie lub trzecie miejsce. Jednak w niedzielę warunki były ciężkie, a ja już czułem zmęczenie z poprzednich dni. Mateusz okazał się lepszy i został wicemistrzem Polski, a ja skończyłem ten bieg na trzeciej pozycji, więc i tak jestem zadowolony z brązowego medalu - podkreśla 24-latek. - Podczas tego weekendu najtrudniejszym dniem był dla mnie bieg na 15 km. Przed biegiem cały czas była ulewa, przez co na trasie było miękko, szczególnie trudno było na podbiegach. Ja nie należę do tych lekkich zawodników, więc było to dla mnie bardzo ciężkie. Każdy zawodnik musiał zmierzyć się z tymi warunkami. Myślę, że niektórzy potrafią się lepiej odnaleźć właśnie w takich warunkach, ja preferuję jednak twarde trasy - podsumowuje reprezentant Kadry Narodowej.


Dominik Bury potwierdził swoją bardzo dobrą dyspozycję i pewnie sięgnął po tytuł mistrzowski w biegu na dystansie 15 km klasykiem. Złoto wywalczył również wraz z kolegami w piątkowych sztafetach. - Jestem zadowolony ze swoich wyników, ponieważ po raz kolejny udało mi się obronić tytuł mistrza Polski na dystansie - opowiada młodszy z braci Burych. - Szkoda tylko, że pod względem pogodowym było dosyć kiepsko, co dało się odczuć na trasie, bo było miękko - dodaje. Dominika Burego zabrakło na starcie rywalizacji sprinterskiej, jednak taki plan startowy przed Mistrzostwami Polski w Zakopanem przygotował dla niego trener Lukas Bauer. - W tym sezonie czeka mnie jeszcze sporo startów i to bardzo trudnych, dlatego trener zdecydował, że wystartuję tylko w dwóch biegach, aby móc przygotować się do następnego touru. Nie miałem żadnej presji, że muszę wystartować w sprincie. Mistrzostwa Polski kończę z dwoma złotymi medalami. Zawody były dla mnie dobrym treningiem i z tego również się cieszę - podsumowuje lider polskiej reprezentacji.


Z dyspozycji swoich podopiecznych podczas Mistrzostw Polski zadowolony był trener Lukas Bauer. - Obserwowałem dwa dni rywalizacji w Mistrzostwach Polski i jestem zadowolony ze wszystkich moich zawodników. W biegu na dystansie techniką klasyczną, gdzie te warunki były naprawdę ciężkie, chłopaki technicznie pobiegli bardzo dobrze. Dyspozycja fizyczna i moc są ważne, ale ważna jest również technika i nad tym dużo pracowaliśmy. Widzę znaczący progres w tym elemencie i z tego bardzo się cieszę. Na dystansie szczególnie bardzo dobrze spisał się Dominik Bury, ale taki był nasz cel, dlatego też nie startował on w sprincie. Dobrze prezentowali się również Maciek, Kamil i Mateusz. Na dobrym poziomie pobiegli również Kacper, Dawid i Michał. Praktycznie większość zawodników biegało trzy dni, co było dla nich na pewno ciężkie, ale każdego dnia prezentowali dobry poziom i z tego również jestem zadowolony - ocenia swoich podopiecznych Lukas Bauer. - Nie ma łatwych biegów i jeśli zawodnicy chcą osiągać dobre rezultaty, to w każdym starcie muszą dawać z siebie 100 %. Często ostatnie dwa czy trzy kilometry są najtrudniejsze, ale trzeba walczyć do końca, Zmęczenie po biegu jest czymś normalnym i to właśnie chcę widzieć, kiedy chłopaki wbiegają na metę. Bez walki na 100% nie da się osiągnąć sukcesu - dodaje czeski szkoleniowiec. - W Zakopanem miałem okazję zobaczyć również poziom sportowy polskich biegaczy, którzy nie są w mojej grupie i muszę przyznać, że widziałem kilka talentów. Ale wiadomo, że talent nie wystarczy i tych zawodników czeka jeszcze naprawdę sporo ciężkiej pracy, aby móc osiągać dobre wyniki na arenie międzynarodowej. Pod względem technicznym bardzo dobrze prezentował się Robert Bugara - podsumowuje Lukas Bauer.

Obraz może zawierać: 8 osób, na zewnątrz

Medaliści Mistrzostw Polski Seniorów

Sztafety kobiet 4 x 5 km
 1. LKS Markam Wiśniowa-Osieczany - Weronika Kaleta, Anna Żółtak, Karolina Kaleta, Iwona Piekarz
 2. MKS Halicz Ustrzyki Dolne - Luiza Motyka, Oliwia Buśko, Emilia Kwaśnik, Andżelika Szyszka
 3. LKS Witów Ski Mszana Górna - Ewelina Kołodziej, Magdalena Murzyn, Aleksandra Kołodziej, Gabriela Dawiec

Sztafety mężczyzn 4 c 7,5 km
 1. KS AZS AWF Katowice - Kamil Bury, Dominik Bury, Krzysztof Małkiński, Kacper Antolec
 2. UKS Regle Kościelisko - Robert Bugara, Mateusz Chowaniak, Kamil Wójcik, Sebastian Bryja
 3. UKS Rawa Siedlce - Arkadiusz Posiadała, Maciej Staręga, Piotr Sobiczewski, Paweł Klisz

Sprint F kobiet
 1. Monika Skinder - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 2. Izabela Marcisz - Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski
 3. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany

Sprint F mężczyzn
 1. Kamil Bury - KS AZS AWF Katowice
 2. Maciej Staręga - UKS Rawa Siedlce
 3. Kacper Antolec - KS AZS AWF Katowice

Bieg kobiet na 10 km C
 1. Izabela Marcisz - Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski
 2. Monika Skinder - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany

Bieg mężczyzn na 10 km C
 1. Dominik Bury - KS AZS AWF Katowice
 2. Mateusz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka
 3. Kamil Bury - KS AZS AWF Katowice


Medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Sprint F kobiet
 1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 2. Catherine Spierenburg - UKS Regle Kościelisko
 3. Iwona Piekarz - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany

Sprint F mężczyzn
 1. Mateusz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka
 2. Michał Skowron - KS AZS AWF Katowice
 3. Arkadiusz Posiadała - UKS Rawa Siedlce

Bieg kobiet na 10 km C
 1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 2. Iwona Piekarz - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 3. Renata Król - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany

Bieg mężczyzn na 10 km C
 1. Mateusz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka
 2. Michał Skowron - KS AZS AWF Katowice
 3. Arkadiusz Posiadała - UKS Rawa Siedlce


Źródło: Anna Karczewska / PZN
Najnowsze aktualności:

Twój komentarz:
Maksymalnie 1000 znaków.
wstecz


Realizacja Ideo
CMS Powered by Edito

Strona główna  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright © 2016 Polski Związek Narciarski (Polish Ski Federation). All rights reserved.